У лесковачкој болници за уградњу сочива више нема чекања, магнет ради и викендом

Иако је у току друга фаза комплетне реконструкције унутрашњег простора лесковачке Опште болнице, запослени дају свој максимум у раду. Због реновирања смањен је број постеља, али не и број интервенција. Полако се укидају поједине листе чекања за операције и дијагностичке прегледе.

На операцију катаракте у лесковачкој општој болници чекало се до 3 месеца. Упркос отежаним условима због реконструкције троје очних лекара за кратко време успело је да укине листе чекања. За 50 одсто је повећан број интервенција уградње сочива.

„Урађена је потпуна прерасподела послова, урађена је другачија организација рада и максималним ангажовање целокупног колектива офталмолошке службе Опште болнице Лесковац више немамо листе чекања”, наводи др Весна Перуновић, начелница очног одељења Општа болница Лесковац.

На подручју од Црне Траве до Бојника артрозе су ендемска болест.Листе чекања за операције кука и колена на одељењу ортопедије створиле су су у време пандемије корона вируса. Од почетка године уграђено је 450 протеза. Кадрова има,раде у две смене али је смањен број кревета. Тако ће бити док се не заврши реновирање.

Др Миомир Качаревић, начелник ортопедије Опште болнице Лесковац каже да пацијенти који болују од артрозе кука којима треба да се угради вештачки кук чекају негде око 5 месеци. Додаје: “Што се колена тиче нешто је дуже, нешто преко годину дана. Тренутно на листи имамо, на листи чекања за колено 680 пацијената, а само 150 за операцију кука.“

Под великим оптерећењем је радиолошка служба у којој је од јануара урађено 67.000 различитих дијагностичких прегледа.Пре годину дана добили су савремену магнетну резонанцу, имају дигитални мамограф, 2 нова рентгена и 2 скенера. За преглед на скенеру се не чека.

„Што се тиче магнетне резонанце увели смо другу смену, увели смо суботу пре подне, дневно се сада ради 16 до 20 магнета и ми смо због тих 368 људи скинули 170 пацијената“, наглашава др Миодраг Јанковић, начелник радиолошке службе Општа болница Лесковац.

Док се није покварио апарат у ангио сали месечно се радило седамдесетак коронарографија и уградњи стентова. Надају се да ће за месец дана проблем бити решен. До тада пацијенти ће се упућивати у нишки Клинички центар. Комплетном реконструкцијом болнице предвиђена је потпуно нова ангио сала.

„Ми смо добили нову ангио салу с тим што та ангио сала не може да буде у овој просторији у којој је тренутно постојећа већ мора да се направе потпуно нове просторије и врло брзо почеће да се ради по пројекту“, истиче др Небојша Димитријевић, директор Опште болнице Лесковац.

Лево болничко крило, од сутерена до 6 спрата је завршено. Свакодневно стижу 2 до 4 шлепера са намештајем и савременом, разноликом опремом.

„До краја јануара како смо договорили са добављачима и министарством здравља да та опрема буде у функцији и да уз технички пријем и уз сагласност свих надзорних органа који ће дати дозволу пацијенте преселити на ову страну”, закључује др Небојша Димитријевић.

У лесковачкој Општој болници годишње се хоспитализује 25 000 људи са подручја Јабланичког и Пчињског округа и севера Косова и Метохије. Када се заврше сви радови за које је држава издвојила око 50 милиона евра боље услове имаће и пацијети и око 1.500 запослених.

среда, 25. децембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње