четвртак, 19.12.2024, 10:21 -> 15:45
Извор: РТС
Аутор: Ратко Бечки
Врњачка Бања: Ученици угоститељске школе задовољни да могу да уче уз рад
Више од 40 одсто ученика Угоститељско-туристичке школе у Врњачкој Бањи, који су се ове школске године уписали на смерове за кувара, посластичара и конобара, образује се по дуалном моделу. Током школовања добијају редовну новчану надоканду од компанија, хотела и угоститељских објеката где се обавља практична настава али и од државе због опредељења за дефицитарна занимања.
У актуелној школској години Угоститељско - туристичка школа у Врњачкој Бањи уписала је до сада највише ученика по дуалу. За то је заслужан тим за каријеру који је подстакао ученике да се определе за дуални модел у овој школи који се не разликује много од стандардног начина учења, а пружа много погодности.
“Школа је стварно добра. Доста се научи. Био сам и две недеље у Солуну на усавршавању. На мору. Тамо смо стекли нове другаре, упознали нове регије. Било нам је одлично”, каже ученик Данило Миљковић.
“Нисам знао за дуално образовање. Али, на пример, професори су ми објаснили и онда хтео сам да видим како је то. Како је по хотелима. Како други раде”, наводи Алекса Јовановић, ученик.
“Свиђа ми се ово занимање. Зато сам га и уписала. Школа је одлична. Имамо доста праксе”, каже ученица Меланија Крстић.
“Ја сам овде одабрала смер за посластичара. Сматрам да у овој школи имамо доста тога да научимо стручних ствари. Ове посластице смо ми овде припремили за наше госте. Себе видим у будућности да ћу да се бавим у овој стгруци јер сам од малена то желела”, наводи ученица Мина Ђурђевић.
Школа је изашла у сусрет сваком ученику који је аплицирао за дуално образовање.
“Имамо 98 који раде по дуалном моделу рада. И то 78 ученика је већ у привреди док 20 ученика чека други разред кад буду укључени у учење кроз рад, односно, реализацију практичне наставе у привреди. Ми имамо срећу да смо лоцирани у краљици туризма Србије где су нам велики број како хотела, тако и ресторана и других угоститељских објеката на располагању и логично да се послодавци опредељују за овај начин образовања”, објашњава Јелена Чеперковић, директорка Угоститељско-туристичке школе.
Управо је то највећа погодност за ученике у Врњачкој Бањи. Пракса у радном окружењу њима доноси и редовну плату у висини до 70 одсто од минималне зараде у Србији плус 5000 динара сваког месеца од стране државе јер су се определили за дефицитарна занимања.
“Почела су и та прва примања која добијају од компанија. Имају стимуланс и од државе као дефицитарна занимања тако да видим да су ученици задовољни. А и кроз разговоре са послодавцима видим да су и они задовољни њиховим радом”, каже Мирољуб Глиџић из Угоститељско-туристичке школе.
„Има рецимо бакшиш и супер је овде. Толико има добрих људи. Дружиш, имаш комуникацију са људима и све је супер”, каже ученица Лидија Лазаревић
Ученици и њихови наставници су одржали и јавни час из куварства и угоститељства а званице су биле из Канцеларије за дуално образовање, Привредне коморе и послодавци из Врњачке Бање. Захваљујући досадашњим резултатима УГШ у Врњачкој Бањи добиће тренинг центар за образовање и преквалификацију у чије опремање ће бити уложено пола милиона евра.
Коментари