уторак, 17.12.2024, 13:34 -> 15:45
Извор: РТС
Аутор: Лидија Георгијев
Ниш: Како да одлазак зубару буде мање трауматичан за децу са аутизмом
Многи од нас плаше се одласка код стоматаолога. За децу са аутизмом и другим развојним сметњама то је најчешће још једна траума у низу. Удружење "Дан", у сарадњи са нишким домом здравља и стручњацима из те области, кроз своје акције - едукује и родитеље и лекаре.
Деца са аутизмом врло често заврше у тоталној анестезији да би им проблеми са зубима били решени. Чак и деца чији су се родитељи трудили да им одлазак код стоматолога буде пријатан.
“Све до његове 4. године када се десио један мали квар на четворци и просто морали смо да урадимо прву стоматолошку интервенцију и тог тренутка је све стало за нас, Андреј након тога апсолутно више никада није пристао да уђе у стоматолошку ординацију иако је кажем био сензибилисан иако смо много причали о томе и водили га да бисмо са његових навршених 7 година завршили у тоталној анестезији”, прича Јелена Петковић, председница Удружења Дан.
Због тих проблема Удружење Дан и Дом здравља Ниш већ годину дана сарађују, имају усвојене протоколе, организују предавања.
“Повећава се како ефекат саме превенције тако и ефекат саме интервенције. Оно што је ту кључно јесте да је фокус на формирању односа који би требало да буде однос сигурности за само дете и однос поверења пре него што уђемо у било какву врсту процедура”, објашњава Милена Петковић Миленовић из Развојног саветовалишта Дома дравља Ниш.
“Ми треба да учимо и нашу децу како да иду код стоматолога и ми родитељи треба да се спремамо за одлазак код стоматолога и код других лекара и лекари треба да се обучавају јер свесни смо да сви доживе неку врсту трауме у ординацији у том тренутку”, каже Биљана Стојановић из Удружења Дан.
Искуства мајки деце са аутизмом су таква да су лекари и људски и професионално спремни да изађу у сусрет.
“Понекада то апсолутно превазилази и њихове капацитете у смислу њхихове могућности да интервенцију изведу а да она заправо не буде насилно изведена интервенција где ће четворо одраслих држати једно дете и створити му апсолутну животну трауму, мислим не мора он нужно да има аутизам”, каже Јелена Петковић, председница Удружења Дан.
“Студије на великом узорку које су спроведене у свету, а неке и код нас су показале да 90 посто проблема могу да се реше превенцијом и на нивоу примарне здравствене заштите”, наводи проф. др Дејан Марковић са Клинике за дечију стоматологију у Београду.
Пажњу овом проблему поклањају и факултети да ли кроз посебан предмет или кроз одређене области, у свему је ипак, кажу стручњаци, најважнији индивидуални приступ.
Коментари