Отворен Градски музеј Голубац - стална поставка оживљава богату културу и историју тога краја

У Голупцу је отворен први Градски музеј. То представља важан корак ка очувају историје и културе тог краја, који ће створити нови простор за образовање, истраживање и промоцију културног наслеђа. Шта чини сталну поставку?

Како се живот крај Дунава развијао од праисторије, стална поставка обухватиће чак пет целина које посетиоце воде Кроз 7 миленијума.

Праисторију са каменим и бронзаним добом, у оквиру којег су највазнији артефакти из Дубровачко-жутобрдске културе. Античка збирка, Средњовековна збирка, Етнолошка збирка, Историјска збирка која између осталог помиње и породицу Душманић која је овде имала велики утицај.

Музеј је смештен у некадашњој кући породице Недељковић саграђеној 1893. године. Вићентије Недељковић био је и председник општине Голубац, а он и његов син Никола водили су успешне послове са Аустроугарима и Румунима преко Дунава.

Формирање Градског музеја и реконструкција зграде спроведена је кроз програм за локални развој ЕУ ПРО ПЛУС Европске уније. Укупна вредност пројекта је 232.000 евра, а општина је учествовала са четвртином средстава, а пре тога је и откупила овај објекат. За 7 милиона динара.

Музеј Голубац отворили су Министар културе Никола Селаковић и заменица шефа делегације ЕУ у Србији Пламена Халачева. 

 

Поставка носи назив "Шетња кроз историју…". Маријан Ђокић, в.д. директора Музеја Голубац наводи да је то једна амбијентална целина на 300 квадрата која на квалитетан начин, примењујући савремен принципе из музеологије, приказује богат историјски развој територији Голупца. Додаје да оно што је за њих значајно јесте што на једном месту могу приказати да континуитет живота на овом простору траје од 7000 година пре нове ере преко разних артефаката који су пронађени на територији Голупца у селу Брњица.

„Што се тиче туризма имаће много велики ефекат зато што ће бити још једна од понуда у туристичкој понуди Голупца и да ће Голубац сврстати на још већи ранг што се тиче развоја самог туризма“, наводи др Небојша Мијовић, председник Општине Голубац. Каже да верује да ће се и поставке мењати и допуњавати тако да посетилац и не мора да дође једном. „Претпостављам да ће доћи и више пута јер ће имати шта да се види“, наглашава Мијовић.

Пламена Халачева, заменица шефа делегација ЕУ у Србији каже да то није само зграда. Објашњава: „То је сведочанство о трајној култури која нас уједињује, инспирише снажно… Увећава разноликост и богатсво евроспког наслеђа док истовремено јача наш заједнички осећај припадности“.

Никола Селаковиић, министар културе у Влади РС наводи да ће овај музеј бити место које од данас спаја прошлост и садашњост, историју и савремену уметност, место где ће будуће генерације моћи да уче о својим коренима, али и да трагају за надахнућем.

Установа културе као што је Музеј једног града омогућава и управљање археолошким локалитетима на територији општине. Један од таквих примера би могло да буде и римско утврђење Купе које је на прелиминарној листи УНЕСКА на којем се тренутно врше археолошка истраживања.

четвртак, 12. децембар 2024.
3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње