уторак, 10.12.2024, 15:18 -> 11:00
Извор: РТС
Аутор: Немања Јаковљевић
Мој херој-теткица у сеоској школи
Маме, тате, спортисти, глумци, учитељи, наставници. То су очекивани одговори када се основци одлучују за свог хероја. Међутим, на ликовном конкурсу, Јулијана Банковић из Гокчанице код Kраљева дала је неочекиван, али сасвим искрен одговор.
Јулијана Банковић овако пише о теткици из своје школе: "Мој херој није онај ко носи плашт и спасава свет. Већ је то једна сасвим обична особа, која сваким својим поступком показује љубав и бригу. Њена посвећеност и доброта оставиле су дубог траг у срцима многих који су је упознали. А сваки корак који је направила у школи био је корак да се сви осећамо боље, сигурније и срећније. Ђаци - пешаци, када у зимским данима долазе мокри и смрзнути, Драгица је у улози родитеља, не само теткице, доноси нам чај и наложи ватру. Њена љубав према школи и деци се није променила. Од почетка, њен плави мантил и опанци постали су симбол, не само њеног рада, већ и топлине коју ова школа носи у себи. Школа мирише на свеже уштипке, које Драгица никада не одбија да припреми, а мириси су као загрљаји који чекају на све који уђу. Драгица није само теткица већ истински херој наше школе. Увек насмејана јер своје бриге оставља код куће и спрема се да саслуша ђачке, баш зато је мој херој."
Ово је састав који је пратио Јулијанин рад на ликовном конкурсу, али верно преноси мисли и остала два ученика издвојеног одељења Ушћанске школе у Окчаници.
"Она брине о нама, чува нас. Драгица је и друг и као родитељ и као наставник", сведоче ученици и додају:
"Волим Драгицу, прави најбоље уштипке и волим је зато што је посебна".
"Посао који не волиш не можеш да радиш. А када волиш посао, да ти прија, мени је то као друга кућа. Ја као што радим код моје куће, тако радим и овде исто. И да окречим и да очистим и да исцепам дрва и да наложим, све што треба да се ради ја сам ту", објашњава Драгица.
И не кажу само деца да је Драгица од школе направила дом.
"Она брине о свима нама и о наставницима. Никада нисмо дошли да нас није питала како смо. Увек нас је испратила када кренемо кући, поздрави нас. Са звоном никада није закаснила, чистоћи школе у Гокчаници може да позавиди свака апотека", описује Јасмина Ратковић, наставница српског језика и књижевности.
Генерације које су пре више деценија изашле из школских клупа сећају се да је у свакој школи била бар једна теткица која је била и више од тетке.
"Теткице сада раде свој посао на други начин, одрађују свој посао, шта треба и то је то. Међутим, Драгица је и даље друг и пријатељ и саветник и родитељ. Имала је једна ситуација, давно је то било, не срећам се година која је била, нападао је велики снег, ми смо дошли аутом до доле и затекли смо Драгицу која нам чисти пут до школе", каже Срђан Пушонић, наставник музичке културе.
Драгичином пожртвовању сведочиле су генерација ученика у последње три деценије. И оно је исто и када их је у школи било више стотина и данас када их је само троје.
Коментари