Крагујевац и Сомбор решавају локалне проблеме уз помоћ европског Урбакт програма

Градови и општине Западног Балкана, па и Србије, у прилици су да буду део европског Урбакт програма. Циљеви су решавање локалних проблема и побољшање живота грађана, кроз размену знања и искустава. Програм финансира Европска унија.

Крагујевац и Сомбор постали су део Урбакт породице, чију је подршку у протекле две деценије искористило више од 1.000 европских градова. Крагујевцу је потребна помоћ у обнови Кнежевог арсенала, јединственог војно-индусртријског и архитектонског комплекса у Европи, одакле је 1853. почела индустријализација наше земље. Та културно-историјска целина није одолела зубу времена, а споменик је културе од изузетног значаја.

“Врло комплексан пројекат урбане регенерације која је пред нама на дугорочном нивоу. Тако да је више него очигледно било да је добар избор да вежемо овај Урбакт пројекат за простор Кнежевог арсенала, односно Војно-техничког завода, односно за његову прву зону која обухвата 37 хекатара“, каже Иван Радуловић, главни градски урбаниста у Крагујевцу.

300 километара северније, у Сомбору, неопходно је уредити Велики бачки канал, који је отворен 1802. године и повезује тај град са Дунавом. Некада је служио и за одводњавање.

“А сад нам треба из сасвим других разлога. Сад нам треба наводњавање, хронично нам недостаје воде. Наш идеал је да наш канал буде као Канал ду Миди из Француске са бициклистичким стазама, дрворедима”, наводи Драгана Сиљановић Козодеровић, урбаниста у ЈКП "Простор" у Сомбору.

Кроз Урбакт програм оба града требало би да нађу решење. Умрежени су са другим европским градовима, који су превазишли сличне проблеме и од којих добијају савете и идеје.

“Помоћ у изградњи стратегија, студија, планова за будућност на основу којих би требало да се отворе и конкретни пројекти за изградњу инфраструктуре и за много веће пројекте који ће бити конкретнији и некако видљивији”, каже Др Бранислав Антонић Урбакт стручњак са Архитектонског факултета у Београду.

Урбакт програм, који у Србији води Министарство за европске интеграције, заправо је "пропусница" за лакше добијање средстава од Европске уније.

“Оно што бих издвојила то је да управо те мреже и пројекти који се кроз Урбакт спроводе служе као основа, односно тај плански документ као основа за даље приступање фондовима тако да је од изузетне важности да што више градова у Србји учествује у овим пројектима”, наводи Санда Шимић из Министарства за европске интеграције

У току је специјални позив Урбакт програма за двадесетак градова и општина Западног Балкана.

“За разлику од неких других пројеката и програма Европске уније Урбакт је специфичан, јер нуди партнерима, градовима и општинама подршку кроз учешће независних стручњака. Управо уз ту подршку локалних и међународних стручњака они могу лакше да све постигну што је на неки начин прописано и што су одлучили да испуне кроз дато учешће”, наводи др Бранислав Антонић са Архитектонског факултета у Београду.

Градови и општине се овом позиву за помоћ у решавању локалних проблема и побољшању живота грађана могу одазвати до 22. јануара следеће године.

уторак, 21. јануар 2025.
-1° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове