четвртак, 05.12.2024, 13:13 -> 15:48
Извор: Дејан Тасић
Аутор: РТС
Народни музеј у Нишу представио историјску битку кроз друштвено-едукативну игру
Народни музеј у Нишу представио је друштвено-едукативну игру „Бој на Чегру". Ово је део програма музеја да се историјске теме представе на популаран начин, поготово за млађу публику.
Друштвено-едукативна игра „Бој на Чегру" води нас кроз период османске власти у Србији и историју Првог српског устанка. Игра се бацањем коцкице, а динамици игре доприносе картице наоружања преко којих се опремају коњаници или пешадија.
“Иницијална идеја музеја је била представити културну баштину нашег музеја, односно једна културно историјски споменик на другачији начин. Улога музеја у друштву је вишеструка, поред оне основне улоге, очувања културног наслеђа, свакако је ту и нека врста формалног образовања”, кажеИвана Груден Милентијевић, ауторка игре.
Ауторка је текстове за картице радила са још двоје виших кустоса музеја. Обимну историјску грађу требало представити што сажетије.
“То није био нимало лак задатак, кроз две до три реченице на картици испричати целокупну причу, која треба да буде јасна, тачна, али и занимљива”, наводи Бојана Нешић, виши кустос музеја.
“Ми смо се у овом тренутку определили за ову друштвену игру, сматрајући да је ово један адекватан начин да и предмете које чувамо у нашим збиркама и оне објекте о којима водимо рачуна презентујемо на најбољи могући начин”, каже Иван Митић, виши кустос музеја.
Ова игра је пре свега усмерена ка основцима, који на једноставан начин могу да уче историју.
“Мислим да је ово један потпуно другачији начин, који ће опет подстаћи то неко међусобно дружење, учење кроз игру, а опет нас одвојити од свих могућих екрана којима смо свакодневно изложени”, каже Ивана Груден Милентијевић, аутор игре.
А да би задржали наоружање и победели у овој игри, морате тачно одговорити и на бројна питања из периода османске власти у Србији.
Коментари