уторак, 03.12.2024, 15:00 -> 15:47
Извор: РТС
Аутор: Јелена Мариновић
На Међународни дан особа са инвалидитетом проверавамо на које све препреке наилазе
Данас се широм света обележава Дан особа са инвалидитетом. Према подацима Светске здравствене организације око 15 одсто популације живи са неком врстом хендикепа. Ми смо упоређивали како они живе у Нишу и Гаџином Хану.
Четрдесетпетогодишња Нишлијка Јасмина кроз живот иде са мишићном дистрофијом, већ неко време у колицима, а увек са осмехом упркос тешкоћама. А много их је, почев од обичног изласка из стана.
“Од архитектонских баријера не само установа, него и маркета, банака, кафића. Нема персонализованих паркинг места. Нов клинички центар јесте доступан, стари није и скоро су ме носили. Ми се осећамо инфериорно”, каже Јасмина Бараћ Перовић из Ниша.
Ипак, оно што јој је најнеопходније - персонални асистент и геронтодомаћица, иако само радним данима, доступни су јој. Ту услугу особе са инвалидитетом у Гаџином Хану немају. Милан предаје биологију ђацима у три сеоске школе у Заплању. Због мултипла склерозе отежано се креће, али теже је, каже, онима у колицима. Као један од највећих истиче проблем запошљавања.
“У малим срединама теже је него у већој због мање приступачности послу и мањег обима посла који се тиче интелектуалних способности. Акценат се баца више на физичке предиспозиције и механичке ствари”, наводи Милан Денић из Горњег Барбеша.
Особама са инвалидитетом лакше је у већим градовима и када је у питању друштвени живот и спортске активности.
“Уведен је и превоз за ОСИ. Доступно је и Народно позориште, луткарско. Ми волимо и културу у и спорт. СЦ Чаир волим да поменем као позитиван пример јер имају пливачки клуб Делфин и имају лифт за спуштање у воду”, наводи Јасмина Бараћ Перовић из Ниша.
“У малој средини није омогућено бављење спортским активностима, за то је потребно отићи у мало већу средину”, каже Милан Денић из Горњег Барбеша.
И колико год да се ствари мењају на боље, а мењају се, сагласни су наши саговорници, стигма их прати.
“На сваком кораку. Од неких погледа до, па ето и то је дискриминација, нема нас нигде”, каже Јасмина Бараћ Перовић.
“Не можеш да живиш на овај начин, они већ одређују како човек са инвалидитетом треба да живи и шта може да ради”, сматра Милан Денић из Горњег Барбеша.
А, ма где да живе, ту су, међу нама. И желе оно што и сви остали - равноправан статус, заступљеност у институцијама која доносе одлуке које их се тичу и да када их погледамо видимо личност, а не хендикеп.
Коментари