уторак, 03.12.2024, 13:03 -> 15:30
Извор: РТС
Аутор: Бојана Делибашић
Зашто је повећана цена станова у откупу за младе научнике и истраживаче у Крагујевцу?
Млади научници и истраживачи, који су се 2019. године уселили у станове изграђене из кредита Банке за развој Савета Европе за потребе крагујевачког Универзитета, након петогодишњег периода плаћања закупа, у априлу ове године стекли су право на откуп. Мадјутим, цена квадратног метра је сада виша у односу на износ који је пре пет година одредила Фондација за станове за младе истраживаче Универзитета у Крагујевцу.
Око 200 младих научника и истраживача пријавило се на конкурс Универзитета за доделу станова због повољних услова, прихватљиве цене закупа и могућности да их, после пет година, откупе на рате за 40 година. Месечни закуп плаћају по рачунима које издаје Универзитет као корисник станова који су у јавној својини Републике Србије.
Цена закупа је варирала у почетку је био 15 хиљада динара месечно да би достигао цену од 20 хиљада динара за станове од 70 метара квадратних, а тај износ од закупa се не одбија од цене откупа.
Они који су плаћали закуп пет година стекли су услов за откуп стана са гаражним местом и подрумом по цени од 580 евра по квадратном метру, по условима у тренутку потписивања уговора. Међутим, на основу уредбе Владе Србије из 2021. године, цена је промењена.
“За то ми сазнајемо у јулу 2024. године значи већ је истекао рок, усменим путем сазнајемо да ће цена порасти и да ће то сада бити једна већа цена.Тако да сада са куповином и гаражног места та цена се увећава за 45 одсто”, наводи Јелена Ђурђевић Николић са Института за хемију ПМФ-а.
“Влада републике Србије је донела посебну уредбу којом регулише откуп станова и право на откуп станова и заједно је у закључку те уредбе дефинисала цену у износу од 765 евра што је виши износ у односу на цену коју је Управни одбор фондације 2018. усвојио”наводи проф. др Владимир Ранковић, ректор Универзитета у Крагујевцу.
Станари не пристају на вишу откупну цену квадратног метра која им се нуди, јер су уговоре закључивали по другим условима.
“Нисмо очекивали да се правила мењају у ходу, да Влада доноси нове уредбе кад смо већ уговор потписали”, каже Иван Срејевић са ФМН-а Крагујевац.
“Једино решење видимо да се седне са људима, пре свега, са Универзитета, а потом и на вишим инстанцама и да се просто договоре”, сматра Дејан Арсенијевић са Института за иновационе технологије у Крагујевцу.
“Ми желимо цену коју су нам обећали, свесни смо, потенцијално, да то не може да се оствари, али очекујемо нешто повољно”, каже Игњат Филиповић са ПМФ-а у Крагујевцу.
“Тешко је рећи шта бих ја или било ко од нас урадили 2018. да смо тачно знали да ће ти услови бити подложни промени. Ја могу да кажем у своје име, да ја не бих конкурисала за ове станове, јер је тржишна цена 2018. у овом делу града била повољнија него оно што нам се сада нуди и плус не би смо имали додатне услове период у коме можемо да отуђимо стан или чињеница да морамо да будемио радници Универзитета до краја отплате, а максимални рок отплате је 40 година”, каже Јелена Ђурђевић Николић са Института за хемију ПМФ-а.
Ови млади научници се надају договору са надлежнима и да ће тако решити проблем са којим се суочавају.
Коментари