Читај ми!

У току кампања вакцинације животиња против беснила

Од беснила, неизлечиве болести, која се на човека преноси директним контактом са зараженом животињом, у свету свакога дана умре 150 људи. Са циљем да се ова болест међу дивљим животињама у нашој земљи потпуно искорени, Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде, уз подршку Европске уније и ове године, након пролећне, организује јесењу кампању вакцинације.

Са трстеничког ареодрома пут Ваљева на западу и Бора на истоку, па до крајњег југа земље, два пута дневно полећу авиони са специјалним теретом. Вакцинама против беснила запакованим у посебне мамке, изгледом и мирисом привлачним лисицама и другим дивљим месоједима.

"Овакав тип ерадикације беснила се спроводи још од 2010. године и то је изузетно значајно у том смислу што смо ми последњи случај бестила код дивљих животиња имали 2018. године, а код домаћих животиња, односно код пса, 2012. године. Број мамака који се дистрибуира, односно баца из авиона, је 18 по квадратном километру, чак у неким окрузима и до 20 зависно од угружености. Дистрибуција мамака се врши у ненасељеним подручјима. Ни по чему није штетан за људе ни друге домаће животиње, али је препоручљиво да га ипак не дирају", каже Бобан Ђурић, начелник одељења за заштиту животиња Управе за ветерину.

Ефикасност програма сведочи и податак да је у Србији пре почетка његове примене годишње евидентирано више од 200 случајева дивљих животиња инфицираних беснилом. Од 2012. на предлог Европске делегације, орална вакцинација на исти начин спроводи се и у свим суседним земљама.

"Покрили смо један цео епидемиолошки регион, односно подручје западног Балкана, како бисмо спречили да дивље животиње, које не препознају државне и административне границе, не би могле да дођу у ситуацију да вирус беснила пренесу са једне територије која је слободна од беснила на другу која рецимо не спроводи вакцинацију. Циљ је да се потпуно искорени беснило у дивљој популацији у Србији,а виши циљ је и у целом региону", наводи Катарина Тошић, мониторинг експерт на пројекту делегације ЕУ.

По завршетку јесење кампање у којој ће више од 1.300.000 вакцина против беснила бити дистрибуирано у 25 округа у Србији, Управа за ветерину ће у сарадњи са ловачким удружењима спровести поствакцинални мониторинг.

"Одређени број одстрељених лисица се тестира и испитује у лабораторијама и проверава се да ли смо постигли тај жељени имуни статус, односно да ли су те животиње заштићене од беснила", каже Катарина Тошић, мониторинг експерт на пројекту делегације ЕУ.

Након Трстеника шест авиона укључених у пројекат преселиће се у Ечку одакле ће се акција вакцинације против беснила из ваздуха наставити ка северу земље. Две кампање планиране су и током наредне године.

субота, 14. децембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње