понедељак, 01.07.2024, 11:56 -> 16:34
Извор: РТС
Аутор: Биљана Поповић
Које су препоруке и мере опреза приликом куповине хране када су високе температуре
Високе температуре утичу и на квалитет животних намирница. Месо, млеко и млечни производи, који су подложнији кварењу, могу да доведу до озбиљних здравствених тегоба..
Тезге на прокупачкој пијаци ових дана пуне су домаћих производа. Због врућина које могу узроковати кварење намирница, узимају се мање количине и у набавку одлази чешће.
“Изузетно водим рачуна о куповини намирница. Углавном купујем од познатих људи. Купујем свеже намирнице и гледам да их доста оперем, тако да буду сигурне за употребу”, каже Драгица Маслаковић из Прокупља.
“Много више водим рачуна лети него зими, нормално, због високих температура. Трудим се да купим свеже, купим мању количину и онда адекватно складиштим”, каже Вера Манић, из Прокупља.
“Робу купујем, обично сир, кајмак од оних које познајем, а све остало на пијаци, гледам да је свеже, тазе”, наводи Савета Радовановић из Прокупља.
Високе температуре узрокују ширење бактеријских инфекција које могу изазвати здравствене проблеме, некада опасне по живот. Посебно су угрожена деца.
“Деца морају да имају посебну храну, храну која треба да буде посебно термички обрађена, да се чува у посебним условима. То значи да месо, месне прерађевине треба деци давати искључиво добро термички обрађене. Само термички обрађене могу бити добре за децу, зато што ту бактерија неће бити. Млеко, основна дечја храна, такође треба бити термички обрађена”, објашњава др Верица Бојичић, спец. Педијатар.
Појачан је ових дана и инспекцијски надзор у трговинама које продају лако кварљиву робу, али и угоститељских објеката који морају да воде рачуна о томе на који начин складиште и чувају намирнице. Покварену храну можемо и сами препознати по промењеном изгледу и мирису. Ризик од бактеријских инфекција, уз то, свешћемо на минимум уколико је чувамо у фрижидеру и једемо свеже припремљену.
Коментари