уторак, 11.06.2024, 13:52 -> 17:36
Извор: РТС
Аутор: Силвана Тошић
Учење српског кола ускоро и преко апликације
Тим студената Електронског факултета у Нишу, осмислио је онлајн платформу „Научи коло" - једну од 5 награђених идеја Лаунчер програма Нишког Научно-технолошког парка. Идеја је да науче кола сви који то желе - у било ком тренутку - било где у свету. Платформа ће званично бити доступна 1. септембра.
До сада је могло само у културно-уметничком друштву на проби фолклора. Основни, али и мало захтевнији кораци народне игре, моћи ће ускоро да се савладају и на други начин - код куће, испред екрана.
“Најпре идемо два корака удесно - један, два, затим улево и један удесно”, показује Андреј Топалов, коаутор платформе.
Делује тако једноставно, уопште није потребан посебан таленат за игру. Најбитније је да имате вољу и жељу да сачувате корене и традицију.
И то јесте један од циљева пројекта чији је покретач Пироћанац Никола Благојевић. На идеју је дошао после разговора са Српкињом из Чикага која је предложила да он тамо држи часове фолклора.
“И тада сам схватио да заиста постоји велика неправда што се тиче фолклора међу Србима и онда сам дошао на идеју да креирам платформу која ће омогућити свима на целој планети да играју фолклор. У суштини примарно ће бити српске игре представљене, али трудимо се да направимо курсеве за цео наш народ широм региона”, наглашава Никола Благојевић, аутор платформе "Научи коло".
Највећи изазов у креирању платформе, био је недостатак стручног знања у области пословања, што су аутори добили преко Лаунчер програма Научно-технолошког парка у Нишу.
Милош Гроздановић, помоћник директора Научно-технолошког парка Ниш истиче: “Кроз програме које пружамо, а то су поред класичних радионица, предавања, свакако и менторска подршка која се у овом свету зове Тејлор мејд-односно кројачки скројена за сваки тим, односно развој њихове идеје”.
Свет је одавно упознат са Српским колом јер се налази на листи Унеска. Време је и да уз платформу „Научи коло" што више људи код нас и у дијаспори савлада традиционалне игре, како би пренели знање будућим нараштајима.
Коментари