Које проблеме имају мале општине приликом коришћења средстава из европских фондова

Буџети малих општина некада нису довољни за инвестиције. Зато су европски фондови и прекогранична сарадња добро решење, али је све већи изазов искористити их. Представници општина из Браничевског округа кажу да чак и донаторски пројекти Европске уније постају недостижни, јер општине прво морају да дају свој новац за инвестицију.

Од 8 општина Браничевског округа само су Жагубица, Жабари и Велико Градиште, заменили сву стару јавну расвету за лед, што им је донело уштеде у буџету и до 80 %. Петровац на Млави у граду је то спровео кроз јавно-приватно партнерство на чак 15 година. Међутим, овај начин штеди енергију, али не и финансије, због чега се локалне самоуправе окрећу другим изворима.

"Сада прирпемамо пројекат за 12 насеља која се налазе на регионалним путним правцима у сарадњи са Министарством грађевине кроз ЛИД пројекат који ће поменуто министарство да спроводи. Конкурисали смо и очекујемо до краја године да отпочнемо са имплементацијом тог пројекта", наводи Борис Гвоздић, заменик председника општине Петровац на Млави.

У Жагубици тврде да је инвестиције најисплативије финансирати из фондова Европске уније, јер су своје улагање у замену јавне расвете од 15 % кроз уштеду енергије повратили за мање од годину дана. Међутим, за скромне буџете малих општина чак и донаторски пројекти Европске уније постају недостижни, јер прво морају да дају свој новац.

"Кад год смо у прилици, то истакнемо, да је нама проблем то предфинансирање зато што ми морамо да уложимо наш новац у комплетну инвестицију, а затим нам Европска унија кад прође све комисије и нашег Министарства финансија и за Европске интеграције и наших партнера из Румуније враћа тај уложени новац, а то је негде шест до девет месеци", истиче Предраг Ивковић, заменик председника општине Жагубица.

Зато је Стална конференција градова и општина упутила иницијативу надлежним министарствима за формирање револвинг фонда за подршку предфинансирању донаторских пројеката које спроводе локалне самоуправе.

"Друго, предложили смо да се оних 15% колико сада мале општине издвајају као сопствено учешће за финансирање у овим пројектима, да се изнађе модус да се то обезбеди у неком министарству. Нама су, посебно подвлачим, ови фондови веома значајни, прекогранична сарадња је веома значајна и ако желимо да то максимално користимо, морамо да нађемо решење овог проблема", наглашава Драган Милић, члан председништва СКГО и председник општине Велико Градиште.

Овакав пример већ функционише у Аутономној покрајини Војводини и земљама окружења. Надлежни очекују да ће повећати број реализованих пројеката, али и смањити трошкове њихове израде, јер ако се пројекат не имплементира за неколико година, ставља се ван снаге и плаћа се нови.

понедељак, 11. новембар 2024.
3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње