Шта крије водена пећина у ариљском крају

Када се помене Ариље, најчешће се помисли на малину и текстил. Ариљски крај, међутим, има и историјске и природне потенцијале, које последњих година најчешће откривају планинари.

Бистра планинска речица Пањица усекла је кањон међу стенама и шумама. На простору дугом тек око километар сместило се право благо готово нетакнуте природе. И они који су ту често радо изнова долазе.

“Два прелепа водопада, овај један који видимо и други који је мало сакривен, Водена пећина. Изнад су две пећине - Растовача и Хајдучка пећина. Прелеп крај и кад год долазимо увек срећемо туристе који долазе из земље и иностранства”, наводи Мирослав Вранић, из Планинарског друштва "Сунчаница" у Ариљу.

Међу гостима су ипак најчешћи планинари који не крију одушевљење.

Исо Планић, председник Планинарског савеза Србије истиче: “На овим околним висовима сам био пуно пута, али у кањону Пањице сам први пут и одушевљен сам - као прво природа, река је чиста, природа је предивна”.

“Међу многим планинама које сам прошао, прошао сам доста тога, ово је нешто што је мало необично и много ми се свиђа”, рекао је Гаврило Миле Принцип, из Босанског Грахова.

Водена пећина с околином је ариљски бисер природе на који се тек рачуна у туристичком смислу.

“Пећина је недовољно истражена. На основу досадашњих сазнања и спелеолошких истраживања може се закључити да постоји подземна дворана са језером. То потврђује и чињеница да је пећина богата подземним водама, издашним током целе године”, наглашава Славица Јовашевић, из ТО Ариље.

О стазама крај Пањице сада највише брину ариљски планинари, а за кретање по кањону треба и спретности и кондиције.

четвртак, 28. новембар 2024.
10° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње