Читај ми!

Крагујевац: Апликација "Избегни адитиве"

До 16. јануара, отворен је конкурс за упис четврте генерацију полазника бесплатне Академије предузетништва, коју организује Асоцијација за афирмацију културе. То је прилика за младе са пословним идејама, да уз подршку ментора, стекну нове вештине и покрену или унапреде сопствени посао. Прошлогодишња победница, Крагујевчанка Христина Лазаревић Милошевић, уз формално и знање са Академије, развила је апликацију "Избегни адитиве ", коју користи широм света.

Пријају непцима и стомаку, али не и здрављу. Има их свуда у храни, пићима, козметици, суплементима. Адитиви чувају свежину хране, појачавају укус, слаткоћу арому, боју, а има их и у производима за децу.

“Имамо пример гумених бомбона, сокова који у себи садрже поједине вештачке боје које могу да ремете пажњу и активност код деце. Произвођачи то морају да нагласе законски. Међутим, оно што је проблем јесте да је то наведено јако ситним словима”, наводи Христина Лазаревић Милошевић, креаторка апликације "Избегни адитиве".

Упозорења мала, а штета по здравље може бити велика. Научно је доказано, поједини адитиви повећавају ризик од настанка карцинома, алергија, астме, оштећују ДНК.

“Знам да су адитиви јако штетни”.

“Нешто прочитам нешто и не прочитам”.

“Трудим се да се што здравије хранимо, да спремам сама храну”, кажу анкетирани.

Наопаснији је титан диоксид-вештачка бела боја. Кроз лекове и суплементе Христина се са њим сусрела током трудноће када је и кренуло њено истарживање. Резултат бесплатна апликација - "Избегни адитиве".

“У горњем углу стоји вам један прозорчић са лупицом. На тој лупици можете једноставно да унесете било коју Е ознаку која постоји на производу. Једноставном претрагом извршите претрагу да ли је безбедан, или га можда треба конзумирати са опрезом или треба у потпуности избегавати”, истиче Христина Лазаревић Милошевић, креаторка апликације "Избегни адитиве".

Одобрење за коришћење адитива, издаје Светска здравствена организација. Код нас их је 1.540. Законска регулатива обавезује произвођаче да их користе у безбедним концентрацијама. Проблем може настати ако се поједе више производа.

“Не постоји ниједна Агенција која проверава колико на дневном нивоу једна просечна особа унесе адитива и да ли је стварно та дневна безбедна доза непрекорачена”, додаје Христина Лазаревић Милошевић.

За само шест месеци од креирања, апликацију "Избегни адитиве" је преузело је 60.000 корисника из 173 земље. На њеном даљем развоју и мењању навика потрошача, сада ради дванаесточлани тим.

 

 

четвртак, 17. април 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом