понедељак, 13.11.2023, 12:14 -> 15:56
Извор: РТС
Аутор: Ненад Томашевић
Од депоније до зелене оазе: Како Шапчани после три деценије враћају одузето парче природе
Санацијом и рекултивацијом несанитарне депоније ''Дудара'', решиће се један од највећих еколошких проблема у Шапцу. Радови ће трајати око годину, након чега ће тај простор добити потпуно нови изглед и намену.
Недалеко од првих зграда и реке Саве, отпад је одлаган дуже од две деценије. Депонија је затворена 2014. а брдо смећа је прекривено је земљом.
“Ми смо двадесетак метара били удаљени од депоније. Ту је била несносна прашина, смрад. Прозоре нисмо могли да отварамо. Кад дуне ветар, кесе су биле свуда по оградама. И годинама после затварања ту су кесе летеле по депонији, слабо се одржавала, ретко се косила трава”, каже Милан Аврамовић из Шапца.
Затварањем Дударе, решен је део проблема. Санација и рекултивација, спречиће продирање атмосферских вода и загађење животне средине. На површини од шест хектара поставља се трослојна изолација.
“Један слој геотекстила, затим бетонит тепих, па још покривка од геотекстила и прекрива се мешавином земље и шљунка, као неког дренажног слоја за атмосферске воде. Потом је предвиђено прекривање овога још 50 центиметара земљаног материјала са затрављивањем”, објашњава Младен Павловић, Југокоп Подриње.
Скоро 10 година, смеће из Шапца се одвози на Регионалну депонију ''Срем - Мачва''. Санација Дударе ради се у неколико фаза, по европским стандарима.
“Друга фаза санације депоније планирана је у току 2024. године постављем биотрнова, како би се прикупио депонијски гас. Вредност радова износи 191 милион динара, од чега је Град Шабац определио средства у износу од 50 милиона динара”, каже Јелена Мишковић, инспектор заштите животне средине ГУ Шабац.
Санацијом и рекултивацијом чува се животна средина, и увећавају зелене површине. Планирано је да на месту некадашње депоније, следеће године буде простор за спорт и рекреацију.
Коментари