Читај ми!

На територији Шумадијског округа у току дезинфекција и дератизација поплављених кућа

Десет дана од проглашења ванредне ситуације у Крагујевцу због последица поплава и даље се отклања штета. Тако је и у шумадијским општинама Аранђеловац, Топола и Рача, где је водена стихија оштетила куће, путеве, пољопривредно земљиште. Због могуће заразе и појаве глодара, дананоноћно се прати епидемијска ситуација, исправност воде и хране.

Вода се повукла, штета је остала. У поплављеним домовима влага. Намештај и електрични уређаји суше се на сунцу.

„Судопера је трула, ено иверица је тамо све од ње што је растурена, распала се. Напунила се муља и воде и прљавштине. То је и канализација и ко зна. Добро смо и живи да се нисмо разболели, стварно”, каже Миланка Цветковић из Крагујевца.

Поплаве носе и тај ризик. Муљ, отпадне воде и високе температуре, окидач су за појаву заразних болести. Све што су могли, грађани су очистили сами.

„Сад је дошла екипа за дезинфекцију која ће да дезинфикује ове ствари што су напољу, унутра. Горња кућа такође поплављена није много ушла, али довољно. Уништила је подове све, паркет, ламинат и остало, тако да полако сређујемо, доводимио у неко стање за нормалан живот”, прича Жарко Јокићевић из Крагујевца.

Но, то ће се још сачекати, јер је поплавни талас у Шумадијском округу, оштетио на стотине кућа и јавних објеката. Вода је ушла у здравствене установе, обданишта. Екипе Института за јавно здравље даноноћно су на терену. Подизање ниовоа хигијене и друге противепидемијске мере, кључне су за очување здравља становништва.

На подручју Аранђеловца је у току прошле недеље дезинфиковано пет хиљада квадратних метара, дератизација је урађена на две хиљаде квадратних метара, наводи Андрија Петковић из Института за јавно здравље Крагујевац.

На подручју Крагујевца дезинфиковано је 2.900 квадратних метара и тај процес се, ако каже, наставља.

Нема повећања заразних болести, вода са централних система је исравна за пиће. Забрињавају приватни бунари.

„Где год је вода замућена у бунарима, потребно је ту воду исцрпсти, претпостављам да ће помоћ дати општински штабови. Када се вода избистри потребно је урадити анализу и дезинфекцију те воде”, сматра професор др Небојша Ранковић, директор Института за јавно здравље у Крагујевцу.

И даље се пријављује и процењује штета.Тај посао требало би да буде завршен у наредних петнаестак дана, а потом и уплата помоћи најугроженијим домаћинствима.

петак, 27. септембар 2024.
20° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи