Читај ми!

Дела академика Александра Дерока пред Крагујевчанима

У Крагујевачкој галерији "Мостови Балкана", настављено је представљање легата из уметничке збирке Српске академије наука и уметности. После Љубице Сокић, Недељка Гвозденовића, пред Крагујевчанима је избор дела академика Александра Дерока. Јединствена личност наше културе и науке, један је и од оснивача галерије Српске академије наука и уметности.

Није важно шта сам све био и шта сам све радио у животу. Важније је, бар за мене, то да нисам кроз живот прошао некако само упола, затворених очију", причао је Александар Дероко. А, био је :добровољац у Првом светском рату, спортиста, пилот, путник, научник, уметник, педагог. Александар Дероко - радознао, свестран и плодан стваралац у сталној потрази за вечитим и вредним.

“Он је радио и планове за зграде, а исто тако сликао и правио скулптуре. Он је тај поливалентан тип, односно ренесансни тип”, наводи академик Иван Јевтић, члан Српске академије наука и уметности.

Београђанин по рођењу, архитекта по образовању, школовао се и у Риму, Прагу, Брну, усавршавао у Паризу. Путовао широм света, проучавао историју архитектуре, бавио се ископавањима и конзервацијом споменика културе. Аутор је стотинак научних студија, новинарских чланака. А, пре свега и изнад свега, био је цртач.

“Дероко је свакако познат по тој својој енергији, по сјајној експресивној линији, по снажној боји, и управо кроз ова 23 дела, можда мало, али смо покушали да направимо избор и пресек управо кроз читав његов опус”, истиче Јелена Межински Миловановић, заменица управника Галерије српске академије наука и уметности.

Од аутопортета, које је радио целог живота, скица, илустрација за књиге, до пејзажа, дела које прате живот његових пријатеља и успомене. Избор од 140 дела које је оставио Српској академији наука и уметности.

“У овом случају смо се више концентрисали на дела која су рађена комбинованом техником у боји, нешто мање је цртежа, а заправо сам легат је више заснован на цртежу”, каже Јелена Межински Миловановић, заменица управника Галерије Српске академије наука и уметности.

Друговао је са најбољима - од Пикаса, Шумановића, Растка Петровића, Капора, Аралице, Челебоновића... Добитник је многобројних награда у области архитектуре. Своје слике и цртеже, поклонио је галерији Српске академије наука и уметности и сам одабрао дела за легат.

уторак, 01. април 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом