Читај ми!

Злочин у Лежимиру код Сремске Митровице

Сремско село Лежимир чува успомену на страшни злочин из новембра 1943. године, када су Немци са савезницима, након офанзиве партизана, у знак одмазде убили у цркви 96 мештана. Епархија Сремска започела је процес канонизације Лежимирских мученика, уз подршку мештана и града Сремска Митровица.

У порти лежимирске цркве, једне од девет, које су доживеле највећу трагедију Другог светског рата, већ осам деценија у две јаме, почивају жртве настрашнијег мучења и погрома православног живља. У налету одмазде, у јесен 1943. на улазу у село Немци и усташе спалили су у кући непокретног дечака, а потом жене, децу и старце затворили у цркву.

“Ликвидације су започеле 27 новембра у јутарњим часовима и трајале су све до поподневних часова. Негде око 96 људи је по ономе што ми имамо на основу спискова до којих смо дошли убијено, један део је убијен у самој цркви, један део је изведен испред цркве, ту поређан уза зид цркве и пострељан а након тога је миниран црквени торањ, он је пао на цркву, обрушио је сводове и оне људе који су били полуживи је фактички усмртио”, наводи Стево Лапчевић, Музеј Срема.

Крвави пир усташа и Немаца, једина је преживела трогодишња девојчица Делија Лаушевић, коју су родитељи сакрили у јаму за креч и покрили шибљем, где је сачекала да је пронађе сеоска бабица, траварка Јулка-испричао нам је њен унук, Васа Пејчић.

“Она је била у мраку сама, три године стара и то је све слушала и када су јој родитеље клали и убијали и пуцали из ватреног оружја. Кад је све утихнуло, када су се они повукли, онда је моја бака дошла овамо доле кроз ову јаругу и чула је да дете плаче и запомаже, завукла се и ухватила је за руке и изнела је“, препричава Васа Пејчић, из Лежимира.

Бака Јулка је Делији видала ране по телу, али и на души и касније јој пронашла родјаке који су је одгајили. У сеоском храму на плочи уписан је део имена убијених, међу њима и деветнаесторо деце. На иницијативу сремске епархије започет је процес канонизације, а када се заврши ексхумација, кости жртава биће похрањене у цркви.

“Црква ће се одужити тако, самим тим чином што су овде пострадали ти свети, ми их овде већ зовемо свети лежимирски мученици, том канонизацијом. Канонизација је уврштавање у светитеље и ако драги Бог да 2024. године, требало би да буде предложено на сабору који се одржава сваке године у мају”, наглашава Милош Марковић, парох цркве у Лежимиру.

“Свет конзумерски у којем ми живимо, свет који се бори против истинског смисла живљења, можда ће се пробудити тек оног момента кад буде поново схватио шта значи жртва, љубав, мир и радост”, истиче протојереј ставрофор, Јован Милановић, ректор Карловачке богословије.

Да се жртве не забораве, на овом храму биће урађено спомен обележје - бронзана плоча са ликом убијене деце, симбол страдања Светих лежимирских мученика.

четвртак, 14. новембар 2024.
3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње