Читај ми!

Од Фрушке горе до Рта добре наде – чудесна судбина „Кијамет ефендије”

Ових дана у завичају, у Руми, борави професор Душан Сакулски који годинама живи у Јужноафричкој Републици, где се као научник и саветник у тамошњем министарству бави системом одбране од природних катастрофа. Професор Сакулски је предавач на више факултета у свету, а у Србији је познат по као идејни творац фрушкогорског коридора.

Кијамет или белај ефендија друго је име доктора техничких наука Душана Сакулског из Руме, који каже да му је мисија да радом помаже људима и планети. Пре одласка у Јужну Африку, где је докторирао, радио је за Уједињене нације и осмислио систем за смањење ризика од катастрофа. Дипломирао је у Београду на идеји фрушкогорског коридора и данас је, каже, срећан што су велики радови у току.

„Четрдесет једну или две године је прошло, сад и да не бројим, и никад није касно, обрадовало ме је, баш ме је обрадовало и са нестрпљењем чекам да седнем у ауто и да дођем из Руме у Нови Сад, новим путем”, наводи проф. др Душан Сакулски.

Професор Сакулски се научноистраживачким радом бавио и у Немачкој, више од 20 година у Јужноафричкој Републици, а радећи за Уједињене нације, знање је пренео на бројне докторанде, од Кеније и Емирата до Србије.

Добио је посао и у НАСА, користи више компјутерских језика, највише математички језик. Предавао је пред нобеловцима, као експерт за управљање ризицима од катастрофа.

„Што више урадити пре него што се било која катастрофа догоди, безболније ћемо проћи, зато што ћемо на неки начин бити спремни. Ако крене олуја, не можемо ми њу зауставити, али ако се спремимо и знамо и на време се све то уради, штете ће бити мање. Неке природне катастрофе се дају врло солидно припремити – поплава, суша, неке тешко – земљотрес или вулкан”, истиче професор Сакулски.

Једна од највећих награда за неког који образује је, како каже, кад видите да сте малко макар допринели да се живот младог човека промени набоље.

„Кад видите тај сјај у очима на последњем часу и кад вам они за довиђења поклоне књигу, а на последњој страници пише: ‘Нашем драгом професору, хвала што сте нам отворили очи’.”

Чувајмо планету, поручује др Сакулски, човек невероватних талената, који је за живот одабрао јужноафричку обалу океана и место где китови рађају бебе.

Науци и даље доприноси, иако је у пензији, али и музичкој сцени, удараљкама или са гитаром, као „пети Битлс”, младима познат као профа великог срца.

понедељак, 31. март 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом