Читај ми!

У сусрет изборима за нове сазиве савета националних мањима у Србији

На близу хиљаду бирачких места, у недељу, бирају се нови сазиви савета националних мањима у Србији. Какво је интересовање за учешће на предстојећим изборима, које заједнице ће бирати чланове савета националних мањина и шта је ново у односу на претходне – истаживали су наши дописници.

Око пола милиона припадника националних мањина који су стекли услов, у недељу излази на биралишта када ће изабрати нове сазиве националних савета. До тада, поједини сумирају утиске.

"Очекујем да се остваре програми који су већ почели - обнова културних и црквених здања, програми за стипендије, програми за побољшавање наших вртића", каже један грађанин.

Други кажу, да од новог националног савета очекују да се више фокусира на активности за младе, јер је, како наводе, важно је да се млади активирају више у остваривању својих права и онога што њих занима. 

"Очекујемо помирење, промене, правду и очекујемо да буде коректно према нама свима, као и према Бошњацима, као и свим Муслиманима, и Православцима и свим националним мањинама", кажу неки од припадника националних мањина.

Да одлучују о представницима који ће их кроз национални савет представљати у наредне четири године, имају сви пунолетни припадници националних мањина који су се уписали у јединствен бирачки списак.

"Што се тиче гласања, гласање ће да буде на ових 26 бирачких места, имамо нека бирачка места где гласају и Албанци и Роми и Бугари и остали, али иста остаје иста комисија, једна гласачка кутија и то значи да се све врши на једно бирачко место, сви гласају ту", каже Насим Реџепи, начелник општинске управе у Бујановцу. 

"Док је попис обавезна ствар, упис у бирачки списак се врши искључиво на доборовољној бази и представља предуслов за гласање на овим изборима. Тај бирачки списак се користи искључиво и само за изборе за националне савете", истиче Емилија Орестијевић из ЦЕСИД-а.

На изборима за савете националних мањина учествоваће 50 листа, а заокруживањем кандидата, своје представнике бираће припадници 19 националних мањина на око 900 бирачка места.

Истовремено ће електорске скупштине бирати хрватски, македонски, црногорски и горански савет, који се ове године бира по први пут.

"Да би се спровели непосредни избори за чланове националних савета националних мањина неопходно је да више од 40 одсто припадника националне мањине буде уписано у посебан бирачки списак те мањине. Уколико тај услов није испуњен, онда се спроводе избори путем електорске скупштине", истиче Марко Јанковић из Републичке изборне комисије.

Први национални савети у Србији основани су 2002. године и од тада су прешли пут од нејасно дефинисаних надлежности, преко оснивања сопствених установа и медија до повезивања Србије са њиховим матичним државама.

четвртак, 07. новембар 2024.
16° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње