Читај ми!

Суботички средњошколци на стручној пракси у Италији

Ученици Хемијско-технолошке средње школе из Суботице боравили су две недеље на стручној пракси у Италији. Та активност је део пројекта Европске уније „Еразмус плус“ за стручно усавршавање у образовању младих.

Будући дизајнери одеће су посетили три модне компаније у Милану које производе мушку и женску одећу и торбе познатих италијанских брендова.

„Тамо сам шила на машини, радила сам тај машински рад, али такође и ручни, шила сам украсе на торбе и капуте.Они воле мало више да украсе своје одевне предмете и то ми је било занимљиво и другачије", каже Александра Антал, ученица трећег разреда, смер моделар одеће."„Тамо сам шила на машини, радила сам тај машински рад, али такође и ручни, шила сам украсе на торбе и капуте.Они воле мало више да украсе своје одевне предмете и то ми је било занимљиво и другачије", каже Александра Антал, ученица трећег разреда, смер моделар одеће."


„Шили смо ручно украсе на јакнама и видели смо како су они украшавали торбе. Италија диктира модне трендове у целој Европи јер се сви баве модом у Италији. Инспирисало ме да једном отворим своју радњу", објашњава Леа Хајнал, ученица другог разреда, смер моделар одеће.

Ђаци из Суботице који се школују за посластичаре стекли су нова знања у производњи италијанских посластица, па сада у школи праве макароне.

„Били смо у посластичарници Адолфо Стефанели и правили смо ситне колаче, кроасане и торте. У Милану праве ситне колаче, један по један и нема великих торти", каже Чила Хорват, ученица трећег разреда, смер посластичар.

Стручно усавршавање у Италији вишеструко је корисно за ученике.

„Циљ пројекта је да ученици стекну стручне вештине и знања из своје области и да развију језичке и социјалне компетенције", објашњава Јадранка Војнић Пурчар, помоћник директора Хемијско-технолошке средње школе у Суботици.

Хемијско-технолошка средња школа у Суботици већ годинама ученицима пружа различите облике стручне праксе како би усавршили знања стечена у настави.
„Наш је циљ да максимално ојачамо каријерне перспективе наших ученика. Да ли ће то бити кроз наставак школовања, да ли запошљавање у струци, да ли покретање сопственог бизниса", каже Никола Матковић, директор Хемијско-технолошке средње школе у Суботици.

Школа у којој будући прехрамбени техничари, пекари, посластичари, виноградари и дизајнери одеће стичу знања, укључена је у систем дуалног образовања, па њени ученици не морају да брину о запослењу.

четвртак, 07. новембар 2024.
17° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње