петак, 28.10.2022, 13:04 -> 15:13
Извор: РТС
Аутор: Лидија Дестановић
Како оживети некадашњу долину џинса?
Након што је Текстилни комбинат пропао под теретом санкција, захваљујучи вредним људима у Новом Пазару ницале су мини фабрике џинса. Кажу било их је више од 200 које су упошљавале око 10.000 обучених радника. Економски стручњаци тада прозваше овај крај "малим привредним чудом". Каква је ситуација данас када је у питању привреда Новог Пазара?
Од свих некадашњих фабрика џинса до сада је опстала тек трећина.А опстанак на тржишту у условима глобалне економске кризе није могућ без велике подршке, кажу произвођачи.
"Што се тиче неких ствари које су нама важне и које нам помажу да пребродимо све те тешкоће су ствари од државе. Једна од тих је што ми увек имамо јефтинију струју него што је струја у окружењу, имамо доста повољне кредите финанасирања текуће производње, имамо кредите за набавку опреме. То је оно што нама тренутно олакшава", каже Нихад Угљанин, генерални директор фабрике тексаса.
Упркос економској кризи у Новом Пазару експанзија изградње стамбених зграда не посустаје што потврђује и статистика. Занимало нас је да ли се сви станови продају.
"Неких 90 одсто се прода до завршетка зграде тако да након тога остаје, ето сад нека понуда по оној стандардној цени коју тржиште покрене и до које дођемо у току завршетка радова", наводи Санел Зејнеловић, генерални менаџер грађевинске компаније.
Одељење за урбанизам и изградњу Градске управе прошле године издало је укупно 8 грађевинских дозвола за изградњу стамбених зграда, а за првих шест месеци ове године још 5. Само ових 13 вишеспратница имаће укупно 815 станова и 30 пословних просторија. Како сазнајемо цена једног квадратног метра износи од 900 до 1.300 евра у зависности од локације.
Повећана изградња станова повећаће и производњу намештаја у овом крају у блиској будућности што ће омогућити и отварање нових радних места. Ипак, тренутна ситуација на тржишту није нимало повољна за послодавце.
"Крајну цену не увећавамо уколико су репроматеријали поскупели. Покушаћемо да ускладимо ту цену, односно да умањимо зараду саме фабрике како би смо пребродили овај период", каже Мерсудин Синановић, менаџер фабрике намештаја.
Међутим, оно по чему је Нови Пазар био надалеко познат је трговина. Учили су је од искусних. И данас се препричава анегдота о јеврејском банкару и трговцу Самуелу, званом Сумбулико како је бирао пословне партнере.
"Сумбулико је са једним својим ортаком уз цигару коју је био савио разговарао о томе како да заврше посао. Међутим, кад је требало да припали цигару овај његов ортак је устао и упалио му шибицу и запалио му цигару. Сумбулико му је рекао да од посла нема ништа из разлога што је он поред жара у мангалу упалио шибицу", прича Асим Никшић, хроничар.
Новопазарска пијаца, коју су поредили са оном у Трсту, некада је посећивало на хиљаде шопинг туриста из земље, али и иностранства. Она и даље ради, али је данас на њој мање и продаваца и купаца.
Коментари