уторак, 22.02.2022, 14:32 -> 16:21
Извор: РТС
Аутор: Весна Лазић
Чиме некадашњи град стакла доприноси Међународној години стакла
Уједињене нације ову годину прогласиле су Међународном годином стакла. Циљ је афирмација стакларства, а у Параћину, некадашњем граду стакла, Завичајни музеј започео је пројекат "Дигитал глас Србија" као допринос овој међународној иницијативи.
Из погона Српске фабрике стакла у Параћину својевремено су на наше и светско тржиште пласирани не само предмети употребног већ и уметничког стакла. Крај високих пећи радили су мајстори стаклодувачи, а 80 најрепрезентативнијих примерака стакла биће дигитализовано у оквиру пројекта који реализује Завичајни музеј тог града у сарадњи са Институтом за креативно предузетништво и иновације. На првој конференцији коју су организовале Уједињене нације поводом године стакла учетвовали су и представници из Параћина.
"Што се тиче радних група, постоји 18 радних група, ми се налазимо у радној групи 14 која се бави заштитом стакларства у југоисточној Европи, и преко те групе смо заправо ми и добили ту прилику да учествујемо на овој конференцији", каже Тијана Пешић, из Завичајног музеја у Параћину.
Покретање плафроме "Дигитално стакло Србија" и промоција током међународне године стакла значајни су јер ће стакларска пракса наше земље бити видљива за цео свет. У поставци ће се наћи не само предмети који су у поседу установа културе већ и они који се чувају у приватним збиркама. Планиране су и бројне радионице.
"Нажалост производња ручно дуваног стакла није више актуелна у Параћину, али имаћемо радионице осликавања на стаклу и још неке друге радионице које спремамо за најмлађе", додаје Тијана Пешић.
Богато наслеђе Српске фабрике стакла и других стаклара у Србији биће коначно истражено, обрађено и систематизовано од стране стручњака. Можда то буде и покретач да се оформе мање радионице где би уз помоћ старих мајстора неки нови нараштаји савладали технику ручне обраде стакла.
Коментари