Малина из копаоничких села општине Брус ускоро креће у Европу

Атар општине Брус је један од ретких крајева Србије где берба малине траје скоро три месеца. Олујни ветрови и град у више наврата погодили су бруске малињаке, што ће ове године умањити род за 50 одсто али је квалитет одличан, па је цена по килограму већа.

За разлику од доњег дела Бруске општине, где је берба малина завршена, у копаоничким селима Крива река и Осредци, на 1200 метара надморске висине плодови, црвеног злата, како у овом крају називају малину, тек су узрели.

Александар Пршић из Криве реке има  органски малињак ђубрен стајским ђубривом и  прскан копривом. "Када роди 60 килограма по ару, ја сам презадовољан! Малина рађа  од 60 до 100, 120 килограма. Зависи како ко ради, ко каква средства примењује и зависно од временских прилика и године, "каже Александар.

Његова мештанка Зорица Пршић подсећа да код њих  берба мало касни."Потрајаће,у односу на прошлу годину, недељу, две, можда до 10 августа,"рачуна Зорица.

Од око хиљаду хектара малињака у Бруској општини, органска малина узгаја се на 30 одсто засада у пет копаоничких села.

"Осредци су познати, има доста малине. Откупи се око 20 тона за вече у целом селу, " задовољан је Горан Терзић, откупљивач из села Осредци.

Прошле године откупна цена је била од 150 до 180 динара. Стојан Раичевић, Фонд за пољопривреду општине Брус, напомиње да се ове године  слабији принос одразио се на цену. Она се креће од 220 д0 250 динара по килограму.

Бруски воћари око 80 одсто малина из овог краја извозе широм Европе.

 

понедељак, 25. новембар 2024.
7° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње