Ко је био прота Стеван Димитријевић

У Алексинцу је јануара 1866. године рођен Стеван Димитријевић, човек који је обележио развој и опстанак српске цркве, али нажалост и човек о коме шира јавност и данас мало зна. Тек од пре петнаестак година у Алексинцу постоје улица и школа са његовим именом.

У Алексинцу је јануара 1866. године рођен Стеван Димитријевић, човек који је обележио развој и опстанак српске цркве, али нажалост и човек о коме шира јавност и данас мало зна. Тек од пре петнаестак година у Алексинцу постоје улица и школа са његовим именом.

Прота Стеван Димитријевић је на оснивачкој седници Савета Православног богословског факултета у Београду 1920. године изабран за првог декана. О мало познатим детаљима из живота алексиначког проте, Зорица Пелеш говори са нескривеним надахнућем.

"Онда сам уронила у такву грађу у такав један живот који толико надахњује, Свети Николај га је назвао анђео божији за Јужну Србију, зато што је југ Србије, посебно Косово и Метохију, Призрен припремао за први балкански рат у коме је био војни свештеник добровољац", наводи Зорица Пелеш, биограф алексиначког проте.

Протина биографија надахнула је бројне Алексинчане, о њему се врло мало знало и говорило, иако је прота на алексиначком гробљу саградио цркву светих Архистратига Михаила и Гаврила.

"Нисам много знао о цркви, земни остаци проте Стеве Димитријевића, његове кћери, зета, мајке, супруге се налазе у овој капели, она је реплика цркве на Опленцу, иконописање су вршили руски сликари, како иконостаса, тако и фресака", каже Радисав Насковић из Алексинца.

Професор петорице, укључујући и садашњег, патријарха своје имање је поклонио некадашњој недељној школи за калфе и шегрте у Алексинцу.

"Од електромашинске, техничке, занатско трговачке школе 2004. године је одлуком наставничког већа променила име у техничка школа "Прота Стеван Димитријевић", наводи Драган Петковић, директор Техничке школе "Прота Стеван Димитријевић", а Гранка Марковић, професорка у пензији додаје:

"Неки су били за неки против, а разлог је био ја мислим главни разлог незнање, ја сам изузетно била сретна када сам сазнала неке ствари, а морам да вам кажем да сам добијала инспирацију читајући његова писма, оно што је он радио."

"Није се бавио свештеничком службом реда ради, чак је и критиковао своје колеге свештенике који се баве н тај начин, већ је цео свој живот и самога себе посветио другима", каже вероучитељ Иван Цветановић.

Иако се о алексиначком проти и даље мало зна, суграђани су му се колико толико одужили, требало би обновити фреске у његовој цркви, за шта идеје у Алексинцу постоје.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 30. децембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње