Читај ми!

Зезају нас, гори су и од досманлија

Жаргон (арго, сленг) – некњижевни, локални говор, одлика неке социјалне групе, с великим бројем нарочитих речи и израза.

ЖАРГОН. „Језик је жив организам који се стално мења, а жаргон, један од његових најнесталнијих облика – готово је неухватљив део људске комуникације”, каже се у предговору Речника српског жаргона Боривоја Герзића.

Сленг улази у језик из затворених заједница какве су, на пример, ђаци, тинејџери и студенти, војници, рок музичари, наркомани, припадници шоу-бизниса, уличне банде, спортисти...

Жаргон се понекад брзо заборави, као треба у значењу девојка, а понекад преживи читаве генерације: риба такође у значењу девојка.

Речници их могу забележити (цртаћ у значењу цртани филм), а деси се и да реч која је одавно у употреби, поред основног значења, добије и жаргонско (снимити – видети, угледати).

СЛЕПАЦ. Ова именица је „поружнела”!

Првобитно значење је било – човек слеп на оба ока. У Матичином речнику значење је илустровано примером из Матоша: „Хомер, слијепац, са сунцем у грудима, створио је стиховима базу за живот цијелог хеленизма.”

А онда је именица слепац добила негативну конотацију, ново, жаргонско значење: пуки сиромах, гоља, човек који не опажа, не схвата оно што се догађа око њега, онај који је обманут чим, који живи у заблуди.

Због тога, када хоћемо да кажемо да је неко слеп, рећи ћемо или написати слеп човек, никако слепац.

СПРДАТИ (СЕ). Када збијате шалу с младим Лучанцем, одговориће вам: „Немој да ме спрдаш”, без повратног глагола се. Да ли је глагол спрдати (се) овде коректно употребљен?

Спрдати без помоћног глагола налазимо још код Вука у значењу говорити којешта, брбљати, трућати: „Хајд не спрдај, лаки Маџарине!”

Вук бележи и пословицу „Спрда као баба у болести”, где је глагол спрдати употребљен у значењу бунцати.

Међутим, ако се жели употребити у значењу збијати шалу, шегу, подсмевати се, ругати се, глагол спрдати мора се употребити с повратним глаголом се.

Зато савет за младе Лучанце гласи: каже се „Немој да се спрдаш са мном”, мада је лепше рећи „Немој ми се ругати/подсмевати”, „Немој збијати шалу/шегу са мном”.

ЗЕЗАТИ (СЕ). Каткад је жаргонска лексика изразито простачка, прелази се свака мера доброг укуса. То је случај и с глаголом зезати (се).

Пример „'Само сам се зезао, не слутећи ни једне секунде да ће ово бити албум', рекао је Макартни”, требало је променити у „Само сам се забављао/завитлавао...”.

Глагол је забележен у Речнику Матице српске, уз напомену да је вулгаран, са значењем шегачити (се), завитлавати (се).

КАКО НАСТАЈЕ ЖАРГОН. Боривој Герзић каже да жаргон често настаје додавањем суфикса -ак, -њак, -ка, -ић, -ија, итд. (пандурчић, пандурација, метузалемка).

Жаргонски изрази се добијају променом места слогова или гласова (ћепи, це-ве), а понекад први део једне и други део друге речи творе нову целину – кафућино (кафа + капућ(ч)ино).

Затим се цела прва реч стапа с другим делом друге – досократија (ДОС + демократија); па се стапају први део прве и цела друга реч – глокални (глобални + локални).

Жаргон се добија и од две целе речи – досманлије (ДОС + Османлије). Чести су жаргонски изрази без првог слога речи: зле (ризле), џа (ганџа), или када се задржава само први слог: канц (канцеларија), комп (компјутер) итд.

Могу бити и позајмљенице, на пример кул.

***

Виктор Иго је за жаргон рекао да је „одвратни идиом који кипти градом, онај богињави речник у коме свака реч изгледа као да је прљави прстен неког чудовишта из блата и мрака”.

Ипак, скоро је немогуће да неки писац данас не употреби макар један жаргонски израз, нарочито ако је реч о делима писаним за младе или ако је аутор млад човек.

Зато се може користити, пре свега на одговарајућем месту, мада са жаргоном не треба претеривати.

недеља, 24. новембар 2024.
-1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње