уторак, 23.06.2020, 13:11 -> 20:55
Извор: РТС
Аутор: Александар Петровић
Да ли су нас замолили или нам наредили да носимо маске
Језик права треба да буде кратак и прецизан, сажет са кратким и јасним реченицама, затим разумљив, али понекад да буде и заповедни: да би се људи наводили или терали да нешто учине или да не учине.
САВЕТ. Императив је глаголски начин којим се подстиче саговорник на вршење или невршење неке радње. Користи се у законима. Може имати значење савета, упутства, молбе или заповести.
Овде је питање које значење у реченици Остани код куће има императив остани.
„На Инстраграм страници МУП-а Републике Србије се налази фотографија полицајца који се поздравља са медицинарком преко стакла.
Овај дирљив моменат су његове колеге искористиле да упуте апел баш вама који се можда у овом тренутку двоумите да ли да останете код куће или да прекршите тај савет“, јављају на једном сајту.
А шта је савет? То је мишљење, препорука шта и како треба радити или како поступити у одређеном случају.
Тешко да је Влада Србије само исказала мишљење, а онда увела полицијски час да види ко мисли другачије.
УПУТСТВО. То је поука, савет, наредба, директива како шта треба радити.
Има оних који мисле да је порука Остани код куће била упутство, што није у духу српског језика, већ сајт Владе Србије „оstanikodkuce.rs служи као упутство и подсећање свима на важне кораке при сузбијању пандемије овог вируса“.
МОЛБА. Под молбом подразумевамо жељу или захтев упућен коме да га испуни.
„Остани код куће. То више није ни молба, ни питање наше добре воље“, поручују нам на једном порталу.
Нисам сигуран да нас је током ванредног стања власт са полицијом испред зграде молила да останемо код куће.
ЗАПОВЕСТ. Оно што се (усмено или писмено) каже с циљем да се обавезно изврши, наредба, наређење – то је заповест (заповед).
„Гувернер Илиноиса: Наредба 'остани код куће' на снази до 30. маја.“
Напокон право значење. Иако има оних што Остани код куће сматрају саветом, молбом или упутством, та порука има значење заповести, то јест наредбе, и то увек, мада у нашим медијима само када се говори о Америци.
А кад смо већ код наредбе...
КРИЗНА ГРАМАТИКА. Наредба је правни акт који доноси власт и садржи „наређење и заповест за одређену ситуацију која има општи значај“.
Језик наредбе је близак народном јер порука не сме бити неразумљива. Мисли се износе у кратким реченицама.
Јасно одређење мисли доприноси јасноћи заповести, која ће на тај начин бити јаснија и применљивија.
Из наредбе треба избацити све неважно и споредно, а очувати суштинско. Избегавати преопширност, потребне су сажетост и језгровитост.
А наша наредба је у другом лицу једнине. Зашто?
БРОЈ. Императив има само друго лице једнине (остани) и прво и друго лице множине (останимо и останите).
Исказ Остани код куће је у другом лицу једнине. Зашто није у другом лицу множине (Останите код куће) ако је свима нама упућен?
Овако се стиче утисак да се власт сваком од нас обраћа понаособ (остани код куће и ти, и ти, и ти...)
А ШТА ЈЕ БИЛО ПОСЛЕ. „Из времена наредби улазимо у време препорука. Уместо Остани код куће, од данас је Остани одговоран“, поручила је министарка Михајловић.
Мада је у питању министарка, баш жене су јој на овоме могле замерити: „Мушкарци да остану одговорни, а где смо ту ми?“
Зато се прибегло другом решењу: Будимо одговорни! Множина се односи и на мушкарце и на жене.
Жене у Србији су се еманциповале, преузимају од мушкараца права и функције, па ваљда сматрају да треба да поделе и одговорност.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 3
Пошаљи коментар