Кина и Југославија: Дом и вешање

О Кустурици и Ју Хуу, о вајберу и ви чету, о независности и успеху

„Оца на службеном путу" Емир Кустурица снимио је 1985. а филм који је у Кану награђен „Златном палмом" појавио се следеће године на видео касетама и у Кини. Ју Хуа, који је тада имао 26 година и више искуства у вађењу зуба него у писању, докопао се Кустуричиног филма али на лошој ВХС копији није било кинеског титла.

Данас један од највећих кинеских писаца у малом стану у тада сивом Пекингу гледао је филм највећег југословенског редитеља на српском језику. И све је разумео.

Када је после успео да нађе и касету са кинеским преводом Емировог филма схватио је да није било потребе за додатним трудом. Да је заиста из гледања без превода све разумео. 

Када Кинез гледа судбину Меше у лику Микија Манојловића њему није потребно да се објашњава контекст; пре Кустурице гледао је он то у свом граду, комшилуку, ако није имао среће и у својој кући.

Када читате феноменалне есеје Ју Хуа о Маовој Кини то је као да вам неко описује Брозову Југославију.

Али, када Ју у истим есејима слика и данашњу Кину, има ли ту додирних тачака? 

Дакле, имали смо заједничку прошлост. 

Можемо ли да имамо заједничку будућност. 

Једна од бесмисленијих фраза које слушамо од оних који одлучују о нашим просторима јесте да је Косово суи генерис. Јединствен случај. 

Само је један јединствен случај у свету. То је Кина. То је једина земља у свету којој се може да буде другачија од остатка света. 

Југославији се до 1989. могло да буде другачија од других земаља Источног блока. По нечему и боља. По много чему и срећнија. Између осталог и од Кине. 

А онда се Југославија отворила. Толико да су испливале најгоре особине и трауме о којима је дуго морало да се ћути, толико да је онај затворени период сада деловао као време реда наспрам хаоса који је настао. И у коме су се најбоље снашли странци који су знали да пласирају своје интересе. 

Зато данас свих шест бивших југословенских република имају све. Имају вајбер и вотсап, имају гугл, имају ју тјуб, имају фејсбук и твитер, имају амазон. Имају слободу. Имају демократију. Имају капитализам.

Можда је наш капитализам у границама интереса неког јачег, можда су демократија и слобода у границама које одговарају неком другом али зато на Ју тјубу нема ограничења. Фејсбук је неограничен.

Кина ништа од тога нема. Кина има своју верзију капитализма; и у Кини су демократија и слобода ограничени само та ограничења њима није поставио неко други.

Они су направили свој фејсбук, свој вајбер, свој ју тјуб. Нису дозволили да неко други поставља правила у њиховом дому; нису дозволили да неко други зарађује на тржишту већем од милијарду људи. Кад све то могу и сами. 

Има тај систем много мана; уосталом та изузетна књига Ју Хуа „Кина у десет речи" због критика према данашњој Кини није могла да буде издата у Пекингу већ је морала да се штампа на Тајвану али су и те мане њихове. 

А ми смо у ситуацији у којој је био Музафер у сјајном тумачењу Павла Вуисића у „Оцу на службеном путу":

„Други јебу а ти се Музафере купај!".

 

 

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 28. новембар 2024.
8° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње