У Црној Гори изречена прва пресуда за ратни злочин, Пековићу 20 година затвора

Слободан Пековићосуђен је у Подгорици на 20 година затвора, за кривично дело ратни злочин против цивилног становништва. Пресуду је изрекло Специјално веће Вишег суда, а реч је о првостепеној пресуди.

Пековић је на изрицање пресуде дошао са породицом, а бранио се са слободе, након што му је истекао притвор зато што у року од три године није била изречена пресуда. Осуђеном је одређен притвор и он ће већ данас бити спроведен у Управу за извршење кривичних санкција.

Специјална тужитељка Тања Чолан Деретић рекла је кратко новинарима да је тужилаштво задовољно пресудом.

У образложењу пресуде наводи се да је окривљени Слободан Пековић негирао кривично дело, наводећи да није могао да убије Емину и Муја Шабановића у селу Хум 8. јуна 1992. године, на граници између Црне Горе и Босне и Херцеговине, јер се налазио у Плужинама, где се потукао са Гојковић Обреном, што његова одбрана није доказала.

Сведоци су га тога дана видели у селу Хум и препознали га као припадника Војске Републике Српске. Круцијални сведок је Грцић Рамиза, чији исказ не оставља никакву сумњу да је Пековић, који се раније презивао Ћурчић, био у селу Хум, која га је препознала.

Окривљени је тога дана на себи имао мараму преко главе да га не би препознали. На основу судско медицинског вештачења, утврђено је да су Мују и Емини Шабановић нанете прострелне повреде у пределу груди, рамена и ногу.

Судија Нада Рабреновић је у образложењу пресуде додала да је доказано и да је Пековић силовао оштећену А1, која је то и посведочила. Као отежавајућа околност приликом одмеравана казне је што је раније био осуђиван.

Како је судија прочитала, Пековић је био осуђен у Франкфурту 2006, на три године и девет месеци затвора због тешке крађе и две године и девет месеци затвора за недозвољену трговину, као и на годину и по затвора за учествовање у тешкој крађи.

Према наводима оптужнице, окривљени Пековић је 8. јуна 1992. године у војном нападу на село Хум, које припада Општини Фоча, убио Муја и Емину Шабановић.

Након што је Емина Шабановић казала да нема оружја у кући, Пековић је неколико пута ударио по глави дрвеном дршком од лопате, а затим ухватио за косу и одвукао до куће Муја Шабановића, где их је обоје убио пуцајући на њих из аутоматског оружја. Њихова тела су изгорела у пожару куће Муја Шабановића коју је запалио Пековић.

"Ово је прва пресуда у црногорском правосуђу када је у питању ратни злочин када постоји радња силовања. Сматрам да је суд ван разумне сумње утврдио све неспорне чињенице и да су те чињенице поткрепљене доказима у погледу свих радњи које чине обележје ратног злочина. Имајући у виду све околности овог случаја, сматрам да је казна сразмерна некој висини ратног злочина. Радње силовања које је пред судом детаљно описала заштићени сведок А1, потврђене су исказом другог заштићеног сведока А2, која је детаљно описала како је препознала окривљеног", рекао је адвокат, пренели су подгорички медији.

понедељак, 21. јул 2025.
34° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом