Читај ми!

Братунац, сећање на страдале Србе у средњем Подрињу – 33 године од злочина без казне

У Братунцу је обележено 33 године од злочина муслиманских снага над Србима у Средњем Подрињу и Бирчу. Његова светост патријарх српски Порфирије служио је Свету архијерејску литургију и помен за 3.267, на најсуровији начин убијених Срба, међу којима је и 43 деце од 1992. до 1995. године. Потпуно је угашено 5.400 домаћинстава. Сећањем на настрадале Србе нећемо дозволити да их још једном убију, поручује председник Републике Српске, Милорад Додик.

У Републици Српској је одлуком Владе 5. јул проглашен за Дан жалости. Назив овогодишњег програма обележавања сећања на страдале Србе у средњем Подрињу и Бирчу је "33 године - злочин без казне".

Помен је за свих 3.267 српских жртва из средњег Подриња и Бирча у Одбрамбено-отаџбинском рату. Организован је поводом 33 године од великог страдања Срба, од стране муслиманских снага на Петровдан 1992. године у селима око Сребренице и Братунца, када је убијено 69 и заробљено 22 војника и цивила, од којих нико није преживио, а десеторо се још воде као нестали.

Након литургије у Храму успења Пресвете Богородице, патријарх Порфирије је предводио литију до гробља у Братунцу, где је служен парастос убијеним Србима. На Спомен-крст су положени венци и цвеће. Бројни грађани су носили фотографије страдалих Срба. 

Патријарх је истакао да вера треба да буде основ нашег живота, али и оквир и садржај.

"Зато вером постајемо способни да тражимо опроштај један од другога. Треба да поштујемо и оне који су другачији од нас, који се моле другом Богу, јер тако показујемо да је Бог творац свих, а када имамо заједничког оца не може онда бити раздора. Речи Христове `Љуби ближњег свога`, не смемо да претворимо у супротност, `мрзи брата свога`. Зато треба да опраштамо једни другима", поручио је патријарх.

Додик: Сећањем нећемо дозволити да их поново убију

Председник РС Милрад Додик каже да морамо наћи у себи снаге да обележавамо страдање Срба и да не дозволимо да убијени и невино страдали још једном умру, а да ће умрети трајно ако их заборавимо.

"Сарајево данас штити злочинце који су овдје побили невине људе, да би остварили идеју о унитарној БиХ коју неће никада добити", рекао је председник Републике Српске Милорад Додик.

Поручио је да се српски народ неће светити.

"Немојте да од нас правите оно што ми нисмо. Пустите нас да наставимо да живимо у нашој Републици Српској, да градимо и живимо у миру. Ми од ње не смијемо никада одустати. БиХ нема никакву шансу, и није је никада ни имала. Караџић и Младић који су водили Републику Српску у тешким временима, имали су визију да остваре слободу. Данас нам недају да славимо дан своје Републике, али ми ћемо и даље бити јаки и чврсто стојати на бранику отаџбине", истакао је Додик.

Подвукао је да Насер Орић и његови злочинци нису презали да побију преко 3.400 Срба.

"Ми смо одавно навикли да правде за те побијене Србе нема. Да је било правде Орић не би био ослобођен", нагласио је Додик.

Брнабић: Док је нас, истина ће се чути

Председница Скупштине Србије Ана Брнабић истакла је да је Братунац место дубоке туге и место страшне истине и снажног поноса и да тај страшан злочин нико није одговарао.

"Док је нас истина ће се чути, и захтеваћемо правду, док је света и века. Ако нас не буде, биће наши потомци. Нажалост, ово место страдања нису довољно често или скоро никада изговорени у међународној јавности. Тамо је тишина када се овде тугује", казала је Брнабићева.

Лазаревић: Нећу престати да памтим и да говорим

Представник погинулих бораца и цивила Зоран Лазаревић, каже да слога не смије раздвојити овај народ, јер то желе непријатељи Републике Српске.

"Говорим као син који је изгубио оца, као брат који је изгубио три брата и сестру. Моја мајка је симбол свих мајки које су оставиле свјетло у ходнику куће, а зна да јој се најмилији никада неће вратити. Сваки нови дан је као оштрица ножа која се забија у њено срце. Боро, Станко и Саво, моја браћа, моји хероји живот су положили у темеље Републике Српске. Обећавам да нећу престати да говорим, нећу престати да памтим" нагласио је Лазаревић.

Комеморацији су присуствовали и председник Народне скупштине Републике Српске Ненад Стевандић, премијер Српске Радован Вишковић, српски члан и председавајућа Председништва БиХ Жељка Цвијановић. саветник председника Србије Милош Вучевић, министри у владама Српске и Србије, начелници бројних општина, представници Трећег пешадијског Република Српска пука Оружаних снага БиХ и многобројни верници.

Изградња Меморијалног центра

Лазар Продановић, начелник Општине Братунац истиче за РТС да је изузетно важно да се одржи култура сећања на страдале пре свега због идентитета српског народа на овим просторима, због будућности РС, као и због осећаја дужности према онима који су дали своје животе за Републику Српску.

"Само је са подручја Средњег Подриња и Бирча 3.267 оних који су изгубили животе од 1992. до 1995. године. Одавањем војне почасти, ми гајимо културу сећања за оно што су учинили за нас, за настанак Републике Српске, а истовремено учимо младе генерације да се то више никада никоме не понови", нагласио је Продановић.

Истакао је да се у сарадњи с Владом РС и Србије интензивно ради на изградњи Меморијалног центра.

"Што се локалне самоуправе тиче, ми смо скоро завршили, 4, 4 хектара земљишта које је за то планирано из Братунца у правцу Сребренице, и извршена је исплата за 3,6 хектара. Завршићемо и преостале две парцеле. Влада је јуче расписала међународни јавни позив за израду идејног решења и комплетног пројекта централног спомен обележја. Заједно са храмом, амфитеатром, мултимедијалним садржајем, где ће млади моћи да доћи да одају почаст", наводи Продановић.

Од јуче су на магистралном путу од Братунца до Сребренице у дужини од три километра постављене фотографије жртава из средњег Подриња и Бирча.

Породице кажу да на тај начин покушавају да одрже културу сећања и да подсете да за злочине у том крају нико није одговарао пред судом у БиХ, али ни у Хагу.

У овом крају је од 1992. до 1995. године угашено 5.400 домаћинстава.

субота, 05. јул 2025.
27° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом