Читај ми!

Седница Сaвета безбедности о БиХ – Небензја напустио седницу када се Шмит обраћао

У Њујорку се одржава седница Савета безбедности Уједињених нација на којој се расправља о политичкој ситуацији у БиХ.

Став Републике Српске заступаће српски члан и председавајућа Председништва БиХ Жељка Цвијановић.

Одмах на почетку амбасадор Русије при Уједињеним нацијама Василиј Небензја напустио је седницу Савета безбедности УН казавши да не жели да слуша пристрастан извештај Кристијана Шмита.

"Желимо да искажемо да се не слажемо са присуством Шмита као тзв. високог представника. Савет безбедности га није подржао као високог представника. Постоји 25 година праксе подржавања виског представника и без овлашћења СБ то место остаје упражњено. Он нема право да говори у име међународне заједнице, може боравити у приватном својству и тако га посматрамо данас. Не намеравам да проводим време слушајући његове пристрасне идеје", казао је руски амбасадор.

Кинески амбасадор у УН Генг Шуанг изјавио је да је Кристијан Шмит додатно погоршао ситуацију у БиХ позивањем на такозвана бонска овлашћења и унео неслогу и тензије међу становништво у БиХ, уместо да их ублажи.

Он је током полугодишње дебате Савета безбедности УН о ситуацији у БиХ истакао да је Шмит довео БиХ тешку политичку ситауцију.

Генг је истакао да је пресуда коју је Суд БиХ изрекао председнику Републике Српске Милораду Додику додатно појачала тензије и несугласице у БиХ.

Амбасадор Словеније у УН Самуел Жбогар позвао је лидере у БиХ да смање тензије, укључе се у дијалог и поштују Устав БиХ и Дејтонски споразум, нагласивши да Словенија остаје привржена мирној будућности БиХ унутар ЕУ.

Он је истакао да је Словенија привржена ставу да су поштовање Дејтонског мировног споразума и одржавање мира и стабилности најважнији за БиХ.

Влада Српске је већ упутила свој извештај у којем наводи да њено руководство делује у циљу очувања Дејтонског споразума и да га Република Српска у потпуности поштује, као и Устав БиХ који је његов саставни део.

Република Српска остаје опредељена за европске интеграције БиХ, а ту посвећеност најбоље потврђује чињеница да је Српска једини ниво власти у БиХ који, почев од 2009. године, систематично усклађује своје законодавство са правном тековином ЕУ, наводи се у 33. извештају Републике Српске Савету безбедности УН.

уторак, 06. мај 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом