Читај ми!

Злочин у Добровољачкој улици, тридесет три године без правде

Навршава се 33 године од страдања припадника ЈНА у Добровољачкој улици у Сарајеву, 2. и 3. маја 1992. године, када су убијена 42 војника, 71 је рањен, а 207 заробљено и мучено у логорима. После више од три деценије, подигнута је оптужница против десет лица за ове злочине. Обележавање годишњице одржава се у Источном Сарајеву и Сарајеву.

Почетком маја 1992. године, злочин над недужним војницима, официрима и цивилима на служби у ЈНА, током договореног мирног повлачења из Сарајева, починили су припадници тзв Армије БиХ, Територијалне одбране РБиХ и паравојних муслиманских формација којима су командовали предратни криминалци.

Обележавање злочина ће почети парастосом за погинуле припаднике ЈНА у Храму Светог великомученика Георгија у Миљевићима, након чега је предвиђен одлазак у Сарајево, некадашњу Добровољачку улицу, где ће се мирном шетњом, полагањем цвећа и паљењем свећа одати пошта страдалима.

Помоћник министра за борачко-инвалидску заштиту и заштиту цивилних жртава рата Републике Српске Небојша Видаковић подсетио је да је дан пре напада на колону ЈНА у Добровољачкој улици, 2. маја 1992. године, изведен општи напад на Дом ЈНА.

Истакао је да је муслимански лидер Алија Изетбеговић, по повратку из Лисабона, из безбедносних разлога задржан у касарни ЈНА у Лукавици, те да је тада договорен безбедан излазак припадника ЈНА из Сарајева, као и повратак Изетбеговића, уз посредовање и гаранције УНПРОФОР-а.

Према његовим речима, 3. маја, приликом кретања колоне ЈНА уз пратњу УНПРОФОР-а, након што је Изетбеговић напустио транспортер, колона је пресечена у Добровољачкој улици и нападнута из унакрсне ватре од стране муслиманских паравојних формација.

Према подацима Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица, 2. и 3. маја у Сарајеву је погинуло најмање 28 припадника ЈНА.

Центар јавне безбедности Источно Сарајево поднео је 2005. године кривичну пријаву против 15 особа осумњичених за овај злочин, али је Тужилаштво БиХ истрагу покренуло тек у новембру 2007. године. Међународни тужилац у БиХ, Џуд Романо, донео је у јануару 2012. године одлуку о обустављању истраге.

Тужилаштво БиХ је 20. новембра 2018. године донело наредбу о поновном покретању истраге у предмету "Добровољачка", а Суд БиХ је у мају 2022. године потврдио оптужницу против десет особа које се терете за ратни злочин.

Међу оптуженима су Ејуп Ганић, као члан Председништва РБиХ, Заим Бацковић, као члан Оперативног штаба Територијалне одбране РБиХ, и Јусуф Пушина, као помоћник министра унутрашњих послова РБиХ и начелник штаба МУП-а РБиХ.

субота, 03. мај 2025.
23° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом