Читај ми!

Фон дер Лајен: Препоручићемо отварање преговора са БиХ

Европска комисија ће данас предложити земљама чланицама да отворе приступне преговоре са Босном и Херцеговином, саопштила је у Стразбуру председница Комисије Урсула фон дер Лајен.

Коначну одлуку о формалном почетку приступних преговора донеће лидери ЕУ на самиту у Бриселу крајем следеће недеље.

У обраћању посланицима Европског парламента, Фон дер Лајенова је оценила да је Босна и Херцеговина остварила неопходни напредак у испуњавању услова за наредни корак ка ЕУ.

"Од када смо јој доделили статус кандидата у децембру 2022, Босна и Херцеговина је направила импресивне кораке. Већи напредак је постигнут у једној години него у целој претходној деценији", изјавила је Фон дер Лајенова.

Напредак у пет кључних области

Председница Европске комисије је навела пет кључних области у којима је БиХ постигла напредак, међу којима су пуна усклађеност земље са спољном политиком ЕУ, усвајање реформских закона, мере у области правосуђа и управљање миграцијама.

"Усвојен је важан закон о спречавању сукоба интереса који је био блокиран седам година, Закон о прању новца и финансирању борбе против тероризма. Преговори о споразуму са пограничном агенцијом Фронтекс ће ускоро почети", рекла је председница Европске комисије.

Лидери ЕУ су у децембру одлучили да ће отворити приступне преговоре са БиХ "када се испуни неопходан степен усклађености са критеријумом за чланство".

Позвали су Европску комисију да до марта поднесе извештај Европском савету о напретку БиХ.

У ранијим фазама процеса, ЕУ је поставила чак 14 "приоритета” и девет реформских “корака” које БиХ треба да испуни за отварање приступних преговора, од чега су до сада испуњени само неки.

Ипак, у Европској комисији је преовладао став да је постигнут довољан ниво усклађености и да је потребно наградити досадашњи учинак.

БиХ руку под руку са Украјином и Молдавијом?

Неке земље чланице, међу којима Аустрија и Италија, инсистирају да напредак Босне и Херцеговине мора да иде руку под руку са напретком Украјине и Молдавије, док Холандија и други наглашавају принцип напретка према заслугама.

Следеће недеље би и Украјина и Молдавија могле да учине наредне кораке. Европска комисија ће представити преговарачки оквир за ове две земље и усмену оцену о напретку.

Дипломате у Бриселу, међутим, процењују да би договор о преговарачком оквиру за ове две земље, за који је потребна сагласност свих 27 чланица, могао да буде постигнут тек у јуну, после избора за Европски парламент.

недеља, 22. децембар 2024.
-1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње