уторак, 15.08.2023, 12:49 -> 16:06
Извор: Политико
Умрло најмање деветоро, међу њима и трудница – грчким острвима недостаје медицинско особље
На грчким острвима овога лета било је најмање девет смртних случајева, укључујући трудницу и њено нерођено дете због недостатка медицинских радника.
Далеко од копна и преплављена туристима лети, многа грчка острва, као што је Кос у Егејском мору, боре се са смањеним бројем медицинског особља и недостатком возила хитне помоћи.
Једанаест људи је потребно за рад хитне помоћи 24 сата дневно на Косу. Острво са 40.000 сталних становника, које током лета угости више од милион туриста, има три нова амбулантна возила. Ипак, од та три може да ради само једно јер има само 10 болничара, од којих двоје иду у пензију следеће године.
У јуну је 63-годишња жена на острву Кос умрла у задњем делу камионета, чекајући да буде пребачена у локалну болницу након што се онесвестила, док је једино возило хитне помоћи на острву било заузето, реагујући на још један хитан случај.
Неке болнице на грчким острвима немају сталне лекаре опште праксе, а на многим острвима на Кикладима и Додеканезу једно возило хитне помоћи доступно је 24 сата дневно.
На острву Лезбос 78-годишња жена изгубила је свест док је пливала. Хитна помоћ стигла је два сата касније на лице места, само да би открила да јој је срце стало.
Хитна помоћ мора да се поново организује, рекао је за Политико председник грчке службе хитне помоћи Георгиос Матиопулос.
Матиопулос је истакао да медицинско особље одбија да се пресели на острва јер су на њима трошкови живота енормно повећани због раста туризма. Рекао је да је неколико медицинских радника послато на острва да помогну током летње сезоне због чега су били принуђени да прекину летњи одмор, и додао да је то само импровизовано решење.
"Послали смо неколико здравствених радника из остатка земље на острва да покрију потребе сезоне. Наше колеге су принуђене да прекину летњи одмор због овога, али ово је очигледно само импровизовано решења", рекао је Матиопулос.
У Атини преминула трудница у осмом месецу трудноће
Како се наводи, тај проблем није својствен само за острва јер у Атини ради око 50 кола хитне помоћи, уместо 85 до 90 колико је потребно.
У атинском предграђу, 19-годишња девојка у осмом месецу трудноће преминула је у јуну док је више од пет сати чекала хитну помоћ, а тада је умрло и њено нерођено дете.
Од тада је откривено још најмање шест случајева људи који су умрли широм земље због недостатка медицинског превоза.
Одговарајући на све веће критике због смртних случајева који су вероватно могли да буду спречени, грчка влада је распоредила ватрогасце, војно особље и возаче да помогну у решавању недостатка медицинског особља у туристичким областима.
Лекари су незадовољни таквом одлуком називајући је "нестручном потрагом за брзим решењима". Лекари тврде да би распоређивање необученог особља у хитним ситуацијама могло бити опасно за пацијенте којима је потребна интервенција на лицу места.
Око 10.000 здравствених радника напустило јавни сектор
Грчки парламент усвојио је амандман за хитно распоређивање ватрогасаца и војног особља 27. јула.
Премијер Киријакос Мицотакис поново је изабран 25. јуна, обећавши да ће приоритет бити реформисање националног здравственог система. Мицотакис је обећао да ће запослити око 10.000 здравствених радника, укључујући 800 возача хитне помоћи и 250 болничара на мотоциклима.
Конфедерација запослених у јавним болницама (ПОЕДИН), међутим, каже да ће се овим запошљавањем заправо надоместити радна места оних који су недавно пензионисани, али да то није довољно за побољшање квалитета неге.
ПОЕДИН наводи да је око 10.000 здравствених радника напустило јавни сектор у последње две и по године, а да се очекује да ће још 5.000 отићи ове године.
Коментари