Читај ми!

Сећање на Србе убијене на Петровдан – 31 година од злочина без казне

Парастосом и полагањем венаца на Спомен-плочи на Залазју код Сребренице, али и на другим стратиштима, обележена је годишњица страдања Срба овог краја које су убили припадници Армије БиХ.

Породице пријатељи и представници организација проистеклих из рата обишли су српска стратишта у Братунцу, Загонима, Сасама и Биљачи и одали помен за убијене, као и за 3.267 Срба убијених на том подручју.

Само на Петровдан 1992. године муслиманске оружане формације из Сребренице убиле су 69 мештана села Сасе, Залазје и Биљача.

Стаки Цвјетиновић муж је заробљен у Залазју, одведен у Сребреницу и убијен. Пита зар то није ратни злочин. Посмртни остаци су му пронађени тек након 20 година.

"Знам да је доведен у Сребреницу, људи су ми причали шта је с њим рађено. Мени су и два брата убијена, ја сам рањена", каже Цвјетиновићева.

О убиству сребреничких Срба, посебно судије Слободана Илића, писао је и Ибран Мустафић, који је сведочио о злоделима над двадесет двоје заробљених Срба који су одведени у Сребреницу.

Бранимир Којић, председедик Скупштине Републичке oрганизације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила каже да о геноцидној намери комшија муслимана из Сребренице говоре на десетине српских села стратишта, попаљених кућа, побијених жена, деце и стараца.

Начелник општине Сребреница Младен Грујичић рекао је да је порука иста као и претходних година, само се број мења, а то је 31 година од злочина без казне у Залазју.

"Нажалост, српске породице су већ навикле на то, али и даље указујемо на неправду и на злочине који су почињени над српским народом, те да су злочини почињени на свим зараћеним странама у БиХ, али правосуђе и западни политичари то игноришу и праве се да не знају и не чују", истакао је Грујичић.

Потпредседник Народне скупштине Републике Српске Петко Ранкић рекао је да нема суживота у БиХ док правосуђе БиХ овако ради јер је живот Срба немогућ у таквим условима.

"Окривљују и осуђују нас за све, а за масовне злочине над Србима у овом крају нико није одговарао. На подручју Сребренице и Братунца 1992. године Орићева војска убила је око 2.000 Срба, од којих 80 одсто цивила и око 500 је сахрањено у Бајиној Башти јер су српска села била уништена и окупирана", навео Ранкић.

Јуче је сахраном посмртних остатака 30 особа, комеморацијом, полагањем цвећа и молитвом у Меморијалном центру Поточари, обележена 28. годишњица злочина у Сребреници.

четвртак, 14. новембар 2024.
3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње