среда, 10.05.2023, 22:10 -> 22:26
Извор: РТРС
Цвијановић на седници СБ УН: ОХР гуши демократски процес у БиХ
Претеће присуство високог међународног представнка у БиХ гуши демократски процес и подрива несметан унутрашњи дијалог и помирење који су кључни за будући успех БиХ, рекла је председавајућа Председништва Жељка Цвијановић. Током излагања Кристијана Шмита, Цвијановићева напустила седницу СБ УН.
У Њујорку на седници Савета безбедности о стању у Босни и Херцеговини, Кристијан Шмит оптужио је Републику Српску за кршење Дејтонског споразума, а председника Милорада Додика да реториком трује политичку климу у ентитету и БиХ. Током Шмитовог излагања, седницу је напустила председавајућа Председништва Жељка Цвијановић.
Претеће присуство високог међународног представнка у БиХ гуши демократски процес и подрива несметан унутрашњи дијалог и помирење који су кључни за будући успех БиХ, изјавила је српски члан и председавајућа Председништва Жељка Цвијановић у обраћању Савету безбедности Уједињених нација.
"Заиста, непромишљено уплитање ОХР-а чешће ствара него што решава проблеме, што показује начин на који је изазвао и распламсао полемику у вези са власништвом над јавном имовином", истакла је Цвијановићева, преноси РТРС.
Она је додала да је у почетку било опште признато да Устав јавну имовину оставља ентитетима, што је став који је послужио као основ за бројне законе БиХ, који су још увек на снази, а који је својевремено потврдио и Уставни суд БиХ.
"Ентитетско власништво над јавном имовином признаје се чак и у изјавама које су 2008. године дали или подржали утицајни страни званичници, навела је Цвијановић. Ово питање, каже она, ни у једном тренутку није било спорно све док бивши високи представник Педи Ешдаун, са својим типичним империјалним ставом, није интервенисао и тако отворио читаву полемику.
"Након неколико година, тачније 2012. године, када су стране у БиХ постигле договор о питању јавне имовине, тадашњи високи представник Валентин Инцко га је поништио, просто зато што га није издејствовао ОХР и зато што му се није свиђао", објашњава Цвијановићева.
Неизвесност у погледу питања јавне имовине, која је како каже, настала искључиво због мешетарења ОХР-а, сада кочи сарадњу и напредак у БиХ, јер су се овог питања ухватили они који желе даљу централизацију БиХ супротно Уставу.
"Ако ће БиХ икада бити суверена, независна, стабилна, функционална и просперитетна, онда владавина у БиХ мора да лежи не у рукама неизабраних странаца који доносе деспотске декрете према својим жељама и склоностима, него у рукама Устава и њених грађана, у складу са демократским начелима и владавином права", истакла је Цвијановићева.
Коментари