петак, 06.01.2023, 12:22 -> 19:45
Извор: Танjуг, РТС, Index.hr
Дачић: Ако већ морамо живети заједно, онда да живимо у миру; Пленковић: Упркос тешком наслеђу, потребно помирење
У Загребу je одржан свечани божићни пријем Српског народног вијећа којем су присуствовали први потпредседник Владе Србије и министар спољних послова Ивица Дачић, министар за људска права Томислав Жигманов, као и хрватски премијер Андреј Пленковић. Ако већ морамо живети заједно, онда је ред да живимо у миру, поручио је Дачић.
Извештај Тихане Бајић
Српско народно веће одржало свечани божићни пријем
Ивица Дачић се састао са Горданом Грлићем Радманом
Дачић и Грлић Радман су се састали у загребачком хотелу "Вестин", где је одржан божићни пријем у организацији СНВ-а.
Очекује се да ће се шеф српске дипломатије обратити медијима после састанка са хрватским колегом.
Патријарх Порфирије: Радујем се што смо овде данас сабрани
Патријарх српски Порфирије, који је присусуствовао свечаном божићном пријему Српског народног већа у Загребу, честитао је Божић и изразио задовољство због данашњег окупљања.
"На данашњи дан ми само не да добијамо идеју или појам добра него апсолутно добро долази међу нас, а то је Бог. Он нам открива истину смисла нашег постојања, а онда из те блискости са Богом ми постајемо блиски са другима", казао је патријарх у беседи на пријему.
Патријарх је истакао да постоји пут до Бога, а то је вера, али и до других људи без обзира на границе.
"Радујем се што смо данас овде сабрани, радујем се што је и састав сабора такав какав јесте, јер ма колико да смо сви посебни и имамо личне печате, позвани смо да будемо народ Божији, да будемо црква његова, грађани царства небеског", рекао је патријарх.
Пленковић: Упркос тешком наслеђу морамо унапредити наше односе
Премијер Хрватске Андреј Пленковић рекао је да му је драго да још једну годину има прилику да поновно буде на том окупљању.
"Атмосфера је добра, управо онаква каква у овим тренуцима треба бити. Од првог дана моје владе, желио сам да све националне мањине буду партнери, да градимо једнакост, да чинимо цивилизацијске интересе, да дамо допринос помирби", рекао је Пленковић.
Постоји, каже, тешко наслеђе које оптерећује односе Хрватске и Србије и додаје да се морају унапредити односи, али да се они темеље на истини, на стварним корацима, извињењу и помирењу.
Зато ће, истиче, као Влада чинити све за оне породице које и даље трагају за несталима, да граде мостове сарадње. То, додаје, чини и лично, некада и науштрб популарности у властитом бирачком телу.
Захвалио је представницима СНВ-а и политичким представницима српске националне мањине на подршци, лојалности и искреном партнерству већ седму годину.
"Посебно ми је драго да је хрватска мањина у Србији добила нови живот. Та је чињеница, да Хрватска има члана владе у Србији, нова. То даје вама особно шансу али и свим Хрватима који живе у Србији да артикулирају своје идеје", указује Пленковић.
Према његовим речима, Срби у Хрватској могу и треба да допринесу унапређењу односа.
"Хрватска је ријешила све своје националне задаће, у само 31 годину статуса међународно признате државе. Сада морамо дизати економски статус грађана, да спријечимо онај ситни лов у мутном, то неће проћи, да нетко иде профитирати на мијењању куне у еуро. Влада ће унапријеђивати сурадњу са српском мањином, и с осталим мањинама. Свима који су овдје, и свим вјерницима православне вјероисповијести, од срца честитам Божић", казао је Пленковић.
Дачић: Ако већ морамо живети заједно, онда да живимо у миру
Шеф српске дипломатије Ивица Дачић је у обраћању на пријему у Загребу поручио Србима у Хрватској да ће Београд увек бити уз њих.
"Ми не мислимо исто о многим питањима, али морамо разговарати. Зато смо и данас овде, Вучић је хтео да нађемо места за оживљавање разговора. Да решимо сва отворена питања која имамо.
То је могуће кроз нормализацију и интензивирање политичких односа и без скривених агенди", навео је Дачић честитајући Хрватској улазак у зону Шенгена.
"По оном како је написано, Руњанин је компоновао хрватску химну, али и српску песму Радо иде Србин у војнике. Он је рођен у Лозници, живео у Винковцима, умро у Новом Саду. Како је то било могуће? Зато што смо имали друге непријатеље, а сад смо једни другима непријатељи. А резултати пописа нам говоре да нам можда није потребно да будемо непријатељи јер се чини да бисмо могли ускоро нестати", поручио је Дачић.
Подсетио је на посету Зорана Милановића Србији у време када је он био хрватски премијер.
"Кад би неко гледао, ко нас не зна, Ивицу Дачића и Зорана Милановића, зар би могао тако лако рећи ко је Хрват, а ко је Србин? Обично се Бадњи дан проводи у друштву најмилијих, а не верујем да смо ми баш најмилији једни другима. Ако већ морамо живети заједно, онда је ред да живимо у миру", рекао је Дачић.
Пуповац: Превладати старе и избећи нове поделе
Председник СНВ Милорад Пуповац захвалио је окупљенима на доласку и на чињеници да су, како је рекао, након 30 година од таквог окупљања у посебној прилици захваљујући чињеници да представници влада Хрватске и Србије у овако значајном и важном саставу присуствују божићном пријему.
"Много се у ових 30 година променило у нашем окупљању, а још више се променило око нас, али не и то и да данашњи дан славимо, а сваки други дан живимо Бадњак и Божић мира", поручио је Пуповац.
Поручио је да нису могли знати да ће након три деценије представници Срба из Хрватске и представници Хрвата из Србије "цртати златни мост између два народа и двије државе".
Позвао је да се утиша говор мржње.
"Треба превладати старе и избећи нове поделе. У таквом контексту је важно да се утиша говор мржње и свако ‘за дом спремни' и свако вређање страдања једних од других, свако слављење ратних злочинаца као хероја и свако скандирање убиј Србина и Хрвата или убиј Хрвата да шиптар нема брата", поручио је Пуповац.
Указао је да у, како је рекао, нашим историјским и актуелним оконостима развијамо праксе признавања према верским, културним или родним разликама.
Говорио је и о кованицама хрватског евра које су исписане латиницома, грчким алфабетом и ћирилицом, истом оном ћирилицом чији су, казао је, творци словенска браћа Кирил и Методије.
Подсетио је да је на једној од кованица лик славног српског научника Николе Тесле, толико великом који светли целим светом, па што, казао је, не би могао и Европом.
Међу хрватско-српским отвореним питањима као што су нестали, ратни злочинини, комеморативне праксе је и важност отворености граница са нашим суседима, посебно између Србије и Хрватске.
Појаснио је да то истиче због тога што шенгенски режим и режим дијалога, желимо да почне успостављањем са данашњим даном на најбољи могући начин, да се тај дух шенгена шири, да се границе Европе прошире и јачају у оном у чему треба, а не у оном у чему не треба.
"Наши суграђани на Банији не могу неспоменути на данашњи дан. Ми не можемо да се и овде на овом месту и на овај начин не обавежемо на целовиту и потпуну посвећеност њиховим потребама", рекао је Пуповац и додао да то важи за све суграђане који немају претпоставке достојанственог живљења.
Као и на почетку обраћања, Пуповац је поручио да "мир свакога од нас и на основу искуства чека као задатак, који није лако, али једнако свет".
Божић је честитао традиционалним поздравом:"Мир Божји, Христос се роди".
Професор Факултета политичких наука Милан Крстић каже да данашњи свечани пријем СНВ-а у Загребу, којем присуствују Ивица Дачић и Андреј Пленковић, представља позитиван корак, али да га не треба преувеличавати.
Потребни су нам формални састанци, радне групе које ће радити на превазилажењу отворених питања, истиче Крстић.
Председник СНВ-а Милорад Пуповац захвалио је окупљенима на доласку и на томе што су, како је рекао, након 30 година од таквог окупљања у посебној прилици, захваљујући чињеници да представници влада Хрватске и Србије у овако значајном и важном саставу присуствују божићном пријему.
"Много се у ових 30 година променило у нашем окупљању, а још више се променило око нас, али не и то и да данашњи дан славимо, а сваки други дан живимо Бадњак и Божић мира", поручио је Пуповац.
Пуповац је рекао и да нису могли знати да ће након три деценије представници Срба из Хрватске и представници Хрвата из Србије "цртати златни мост између два народа и двије државе".
Позвао је да се утиша говор мржње.
"Треба превладати старе и избећи нове поделе. У таквом контексту је важно да се утиша говор мржње и свако ‘за дом спремни’ и свако вређање страдања једних од других, свако слављење ратних злочинаца као хероја и свако скандирање убиј Србина и Хрвата", поручио је Пуповац.
Свечаном пријему присуствовали су патријарх српски Порфирије, амбасадорка Србије у Загребу Јелена Милић, као и министарка за европске интеграције Тања Мишчевић.
Поред домаћина, председника СНВ-а Милорада Пуповца, на пријему су се обратили шеф српске дипломатије Ивица Дачић, као и хрватски премијер Андреј Пленковић.
Дачић је раније најавио да ће на позив СНВ-а присуствовати божићном пријему у Загребу, рекавши да је председник Србије Александар Вучић затражио да се ради на одлеђивању односа са Хрватском.
Сусрет у центру Загреба требало би да представља први мали корак ка отопљавању односа две државе које још имају отворена питања, попут несталих лица током ратова деведесетих, суђење за ратне злочине, питање граница и друго.
Дачић је уочи пута рекао да то што Београд и Загреб имају различита гледишта о одређеним политичким питањима не треба да спречава две државе да унапређују односе.
У Загребу је јуче потписана декларација о сарадњи Срба из Хрватске и Хрвата из Србије.
Коментари