понедељак, 25.07.2022, 19:30 -> 19:56
Извор: Танјуг
Загребачка надбискупија: Јастребарско није био логор већ прихватилиште
Два месеца од одлуке Светог архијерејског Сабора СПЦ и две седмице од првог обележавања празника Свете деце новомученика јастребарских и сисачких, 13. јула, загребачки надбискупи предвођени Јоспом Бозанићем, негирају да је у Јастребарском и Сиску био логор за децу у Другом светском рату, већ тврде да је то било "прихватилиште" у којем су наводно лечени и пружана им је помоћ да преживе ратна дешавања.
У веома опширном отвореном писму објављеном на сајту Загребачке надбискупије патријарху српском Порфирију, Сабор СПЦ се оптужује да је овом одлуком и обележавањем, како кажу, прихватио реторику и комунистичку пропаганду која је, тврде, препуна неистина и манипулација којима се наводно недужнима покушава пометнути кривица за "наводна мучења и убијања деце која су у хиљадама, управо љубављу и бригом хрватских католика, спашена од смрти и преживела тешке ратне прилике".
Отворено писмо Загребачке надбискупије долази само пар дана након што је званични Загреб забранио одлазак председника Србије Александра Вучића у Јасеновац с намером да ода пошту жртвама и својим прецима.
Они сматрају да у погледу недовољно осветљених тема из прошлости односа Хрвата и Срба, католикâ и православних треба да се, "одбаци сваки покушај преузимања и продужавања неистина промовисаних у комунизму, као и њихово прилагођавање неким садашњим идеолошким и политичким циљевима који су супротни Христовом Јеванђељу и ширењу небеског краљевства".
"Дубоко жалимо за умрлом децом, а та се бол повећава када се њихова страдања покушавају искористити на најгрубљи начин", пише у отвореном писму надбискупа загребачких.
Ако се, наводи се у писму надбискупа загребачких, вишесложним питањима збрињавања деце у "прихватилиштима у Јастребарском и Сиску приступа некритички, без утемељења на историјским чињеницама и истини, посредно се вређа достојанство понајпре жртава, али и оних који су понижени, због тога што су - што је посве апсурдно - чинили добра дела".
Посебно примећују да је у Молби епископа Герасима на неколико места споменут и надбискуп Алојзије Степинац и то, како тврде, "с тенденциозним описима и негативним призвуцима у тумачењима, као да је и он био учесник неких злодела која су, наводно, почињена у тим прихватилиштима".
Црква у Хрватској фрустрирана због неуспеле канонизације Степинца
Историчар Александар Раковић сматра да реакција хрватских бискупа на одлуку СПЦ да уведе и обележи празник Свете деце новомученика јастребарских и сисачких преставља део фрустрације хрватске цркве што није успела да канонизацијом Алојзија Степинца опере своју прошлост и учешће у геноциду током Другог светског рата.
"Бискупи су у писму патријарху Порфирију показали фрустрацију зато што Степинац није канонизован и што преко те канонизације нису опрали прошлост сопствене цркве која је учествовала у геноциду извршеном над Србима, Јеврејима, Ромима", навео је Раковић.
Раковић оцењује да је "црква у Хрвата" била део апарата НДХ, главни стуб. С озбриом да сопствену прошлост нису опрали, обрушили су се на патријарха Порфирија и намера им је, како каже да оповргну поступке и поцедуре СПЦ око канонизације страдале деце и одраслих у Јастребарском и Сиску.
"СПЦ нема намеру да се некоме додворава већ жели да се бави чињеницама о страдањима невиних, о канонизацији деце и људи страдалих мученички само зато што су били Срби, православне вере и зато што су писали ћирилицом" рекао је Раковић.
Свети архијерејски сабор СПЦ је на мајском заседању прогласио за свете мученике јастребарске и сисачке, а своје место у календару тада су нашли и свети мученици зворничко-тузлански, са датумом празновања 26. маја, као и свети мученици бачки - чије сећање је 10. јануара.
Одлука Сабора је донета на основу Молбе епископа горњокарловачког Герасима који је служио литургију 13. јула у саборном храму Светог Оца Николаја Мирликијског у Карловцу, где је ове године први пут молитвено прослављен празник Свете деце новомученика јастребарских и сисачких.
Коментари