уторак, 16.11.2021, 11:28 -> 11:54
Извор: Танјуг
Представници Срба одали почаст жртвама у Вуковару
Полагањем венаца у Дунав код Веслачког клуба "Вуковар", представници српских организација у Хрватској, одали су почаст свим несталим и убијеним Вуковарцима током 1991. године за време битке за тај град током грађанског рата у бившој СФР Југославији.
Делегацију која је одала почаст свим несталим и убијеним Вуковарцима током 1991. године, предводио је председник Српског народног вијећа и саборски заступник Милорад Пуповац.
Пошту настрадалима одали су и потпредседник Владе Хрватске Борис Милошевић, Веран Матић као изасланик председника Србије и чланица удружења породица убијених, погинулих, несталих и насилно одведених "Против заборава" Радојка Мркић.
Након полагања венаца у Дунав, пошта ће бити одата и настрадалима у ратном злочину на Овчари, пет километара од Вуковара, који се догодио између 18. и 21. новембра 1991., а након битке за Вуковар, када је настрадало између 255 и 264 цивила и војника, углавном хрватске националности.
За све жртве рата, биће и запаљене свеће у вуковарској православној цркви Светог Николаја.
У борби за Вуковар страдало 3.000 људи
Битка за Вуковар је оружани сукоб на подручју општине Вуковар у 1991. години у коме су на једној страни били наоружани Хрвати у МУП-у Хрватске и Збору народне гарде, а на другој наоружани Срби и ЈНА.
Повремене оружане борбе две сукобљене стране на подручју општине Вуковар вођене су од 2. маја до 25. августа, од када је до 18. новембра, када је битка завршена, трајала стална борба две сукобљене стране.
Битка за Вуковар је завршена предајом хрватских војника 18. новембра 1991. године. Према проценама на подручју Вуковара у грађанском рату 1991. укупно је страдало око 3.000 особа, што ту битку, према броју убијених, чини највећом у тој години и у том рату.
Злочин над Србима у Боровом Насељу
На данашњи дан, 16. новембра, 1991. године почињен је и један од најстрашњијих злочина у Боровом Насељу, на територији под контром хрватских снага када је убијено 15 српских цивила, међу којима је било и четворо деце, од којих је једно имало само годину и по дана.
Жртвама је углавном пуцано у главу из непосредне близине, а убијани су и на крајње монструозан начин за шта постоји обимна документација у Војном тужилаштву у Београду, док су патолози утврдили код неких жртава трагове мучења.
Убиства Срба у Вуковару 1991. године организовала је ХДЗ под вођством Томислава Мерчепа, а са циљем спровођења етничког чишћења у Вуковару.
Војно тужилаштво у Београду је од фебруара до јула 1992. водило судски поступак против хрватских полицајаца, паравојника и цивила који су током 1991. починили ратне злочине над Србима.
Донето је десетине пресуда за тешка кривична дела, а две пресуде су биле смртне казне.
Крајем јула 1992. године, у акцији за размену заробљеника по принципу "Сви за све", која доводи до потписивања споразума Владе СР Југославије и Владе Хрватске, а реализована је 14. августа исте године у Неметину, крај Осијека, осуђеници су пуштени на слободу и у Хрватској су дочекани као хероји.
Према попису становништва из 1991. године, Вуковар је имао 84.189 становника, од чега су 43,8 одсто били Хрвати, а 37,5 Срби.
Вуковарским жртвама Хрватска пошту одаје 18. новембра.
Коментари