Читај ми!

Иво Голдштајн: О Јасеновцу мора да се говори и да се омогући приближавање културâ сећања

Хрватски историчар Иво Голдштајн рекао је да о Јасеновцу мора да се говори и да као професор и истраживач не може да занемари чињеницу да се Јасеновац мора видети у ширем контексту у једној групи питања која омогућава да се културе сећања приближавају и мире, а не да доприносе даљем међусобном антагонизовању.

Иво Голдштајн је за Глас Српске рекао да, као и претходних година, обележавање годишњице пробоја из Јасеновца изазива бројне поделе у Хрватској и истакао да се, упркос овогодишњој прослави годишњице оснивања НДХ у Сплиту, усташтво није повамприло. 

"Не знам да ли се игдје у Хрватској догодило нешто слично. Тим више је парадокс што се то догађа у Сплиту који је 1941. године постао дио Италије. Та 80. годишњица је обиљежена тако да је у различитим медијима објављено неколико чланака с јасном антифашистичком поруком. Ја сам раније дао један дужи интервју објављен под насловом 'Усташе нису никакви представници хрватског народа, а НДХ је била, не само злочиначка, него и издајничка творевина'", навео је Голдштајн.

Истакао је да се Хрватска бори са ревизионизмом и да се то дешавало деведесетих година, али да се од 2015. године из различитих разлога интензивирало. 

"Ја бих рекао да је то карактеристика, не само Хрватске, него шире регије, па и Европе", рекао је Голдштајн.

Хрватски историчар је нагласио да је, иако је Хрватска чланица НАТО-а и ЕУ, на простору бивше Југославије везана у једну заједничку историјску меморију са Србијом и БиХ.

"У вријеме социјалистичке Југославије она је била генерално прихватљива у смислу антифашистичке оријентације. Али, у појединим дијеловима није била баш посве досљедна, те се није могла суочити с неким неугодним и трауматичним епизодама", казао је Голдштајн.

Додао је да се ситуација додатно закомпликовала након 1990. године.

"Културе сјећања свих народа и држава су сада оптерећене новим ратовима. Политичке елите у протеклих четврт вијека нису успјеле успоставити дијалог којим би се бар постигло да те различите културе сјећања, у најмању руку, не служе за даљу радикализацију и антагонизирање народа и држава", нагласио је Голдштајн.

Истакао је да "негирања геноцида и свакаквих грозота има и дан-данас".

"То није ексклузивни феномен у Хрватској, већ и у другим земљама бивше Југославије. Док год преовладава став 'сви други су криви, само ја праведан', неће бити добро ни за кога", оценио је Иво Голдштајн.

Говорећи о сарадњи са Лорданом Зафрановићем на филму "Дјеца Козаре", Голдштајн је рекао да не зна да ли ће Зафрановић уопште радити тај филм у овим условима, али да ће радо сарађивати са њим, уколико га позове. 

уторак, 19. новембар 2024.
11° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње