Забрањена академија поводом 100 година од уједињења Србије и Црне Горе

У Пљевљима је вечерас требало да се одржи Свечана академија поводом 100 година од уједињења Србије и Црне Горе. Међутим, свечаност је забрањена. Организатори најављују поднoшење кривичне пријаве против надлежних из локалне самоуправе.

Општински секретар је у допису навео да је догађај "по садржини супротстављен државним тековинама Црне Горе и није примерен ни историјском ни савременом тренутку Црне Горе и Пљеваља".

Свечаност је организована и као градска слава и дан ослобођења од Турака 1912. и Аустроугарске 1918, који се обележавају већ десет година.

Секретаријат за друштвене делатности Општине Пљевља саопштио је да је повукао сагласност која је у четвртак издата Културном Центру "Патријарх Врнава" за одржавање вечерашње Свечане академије у част крсне славе Свете Петке, с образложењем да организатори нису у пријави навели план да академијом обележе и 100 година ослобођења и уједињења Црне Горе и Србије.

Како наводе Вијести, Свечана академија требало је да се одржи вечерас у 19 сати у Дому Војске који је Влада на коришћење раније уступила Општини Пљевља.

У образложењу одлуке коју је потписао секретар Секретаријата за друштвене делатности Мерсудин Халиловић наведено је да су "организатори накнадно на појединим порталима најавили да ће на Свечаној академији обележити и 100 година ослобођења и уједињења Црне Горе и Србије што у претходном захтеву није наведено".

Истиче се да је планирани догађај по својој садржини супростављен државним тековинама Црне Горе и није примерен историјском и савременом тренутку Црне Горе и Пљеваља.

"Општина Пљевља неће уступити властити простор као ни простор којим располаже уз сагласност државних органа Црне Горе за овакве и сличне догађаје. Жалимо што сте покушали на овај начин да злоупотребите црквени празник Свету Петку и обележавање овог датума у контекст дневне политике", наводи се у решењу које је издао Секретаријат.

Јеловац: Кривична пријава против Халиловића

Вијести су пренеле и речи председника Српског културног центра Божидара Јеловца да су поднели нови захтев и очекивали да ће Секретаријат издати дозволу како би се одржао скуп, који сваке године поводом Свете петке организује та невладина организација.

Јеловац је нагласио да се "и претходних година на Академији обележавао не само дан ослобођења Пљеваља и крсна слава града, већ и дан Подгоричке скупштине".

"Ово се први пут дешава да нам се сала забрањује иако смо и претходних година када је ДПС, са коалиционим партнерима био на власти обележавали дан уједињења Србије и Црне Горе", рекао је Јеловац.

Најавио је да ће "наредне седмице поднети кривичну пријаву против Халиловића због дискриминације".

"Халиловић је свесно направио опструкцију овог скупа. Срби су у Пљевљима већински народ и морају имати права као остали", истакао је Јеловац.

На Свечаној академији као говорници били су најављени владика Милешевске епархије Атанасије и академик Љубомир Зуковић.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 15. март 2025.
21° C

Коментари

Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса