четвртак, 18.10.2018, 11:44 -> 12:21
Извор: Танјуг
ЦДМ: Бошњаци траже забрану Његоша и Киша
Више бошњачких организација упутило је апел министарствима просвете и културе Црне Горе да "у складу са својим законским областима и дужностима", покрену поступке забране и уклањања из школских програма две књиге - "Горски вијенац" Петра Првог Петровића Његоша и "Пешчаник" Данила Киша.
Како наводи црногорски портал ЦДМ, то траже Бошњачка академија наука и умјетности (БАНУ), Бошњачко национално веће - савет у Црној Гори, Бошњачко национално веће у Србији, Бошњачка културна заједница и група других бошњачких организација, а исти захтев је послат и министарствима у Србији, Босни и Херцеговини, Македонији, Хрватској и Словенији.

У образложењу захтева се каже да је "садржај наведених књига годинама био научно-књижевна основа за конструисање националистичких и других антицивилизацијских и дехуманизирајућих односа, посебно према исламу и муслиманима", преноси црногорски ЦДМ.
Како наводи црногорски портал, они криве Његоша, једног од највећих српских и црногорских писаца, као и Киша, да су својим делима, односно "мржњом према исламу и муслиманима", створили извор мржње и сукоба између народа који живе на територији бивше СФРЈ.
"Посебно истичемо да је антицивилизацијска порука наведених књига допринела да држава Босна и Херцеговина постане место које је на најдрастичнији начин било изложено рушитељским нагонима двају кључних националистичких идеологија 20. века, односно великосрпске и великоцрногорске идеологије, које су биле пројециране кроз агресију против БиХ, када је почињен геноцид над Бошњацима", наводи се у образложењу, у коме се тврди и да су поменута дела и расистичка.
Аутори иницијативе пореде дела Његоша и Киша са делима Адолфа Хитлера и противе се да било која награда носи име Његоша и Киша.
"У овом контексту, апелујемо на Владу Црне Горе, позивамо премијера и министре да пониште одлуку о тзв. 'Његошевој награди' и на тај начин искажу поштовање према муслиманским жртвама, Бошњацима и Албанцима, које су почињене у Црној Гори од истраге потурица па до ратова 90-их", истичу бошњачке организације.
Оне Влади дају рок од 100 дана да поступи по захтеву, пре него што се обрате институцијама Европске уније, Уједињених нација, као и другим међународним организацијама.
У црногорском Министарству просвете одговорили су да не планирају да мењају постојећи план и програм.
"Црна Гора је мултикултурална и мултиетничка земља која се поноси управо својим различитостима, а чијем развоју наставни план и програм до сад није био препрека, већ напротив", саопштила је портпаролка тог ресора Милица Лекић.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 35
Пошаљи коментарPo volji
Neka svako veruje u ono sto zeli, nikome ne sme da se namece bilokakva religija , politicko ubedjenje, lektira ili slicno. Skola nije mesto ni za religiju ni za politiku. Skole treba da otoviri sve vidove tolerancija i rasudjivanja!
Горски Вијенац
Не разумем, у чему је проблем имати и промовисати жељу за слободом, против оног ко је читаве народе поробио и чинио разна злодела над њима, па и то да нису доживели ни културни процват, ни ренесансу нити ишта, већ један велики културни мрак и замирање свог идентитета. Ако је то проблем, онда неко има веома чудне погледе на ова два дела.
Traze zabranu
Sram ih bilo.
Alpski
Uzimajuci sve okolnosti u obzir ovo je vic meseca.
problem Crne Gore liči na problem Hrvatske
U obe susedne zemlje postoji isti problem: najveći deo nacionalnog identiteta su gradili i grade na ne-srpstvu. Na tome da što manje budu Srbi. Što je potpuno pogrešan početak, koji bi trebalo da bude u jasnom identitetu iznutra, kolektivnoj snazi u predanjima, istoriji, jeziku, precima. To je unutrašnji identitet naroda. Ako kreneš da ga gradiš na tome da NISI neko čime postaješ nešto drugo, naletaćeš na milion logičkih saplitanja i nenormalnosti. Ovo je samo jedan primer.
Da ih pitam
Koliko dugo nisu smela da zvone crkvena zvona.Za vreme osmanlija, pa posle i Tita, nismo smeli da ništa da radimo da im ne vređamo osećaje, a mi nismo sa svojim osećajima važni.Vidimo mi njihovu brigu po Albancima na Kosovu.Setite se onoga što je rušio krst, a da ne govorim o paljenu crkava i manastira.Pa dokle ćemo mi da brinemo i njihovim osećajim, a šta je sa našim osećajima u 600 godina ropstva.Neka ih je sramota.
Obrnuto
Hrišćanstvo na ove prostore nije došlo silom. Naprotiv, sila mu se opirala, ali bezuspešno. Ne može niko protiv Hrista.
hm?
Presjednik je kazao da ce raditi od sada na identitetu CG to i radi.A sta je jadni Njegos pisao nego o stanju u kome se nalazila CG u tom dobu.To bi isto bilo kad bi neko za 20god kad Srbija udje u NATO rekao e ajde da sad izbrisemo sve tekstove o blacenju NATO organizacije koje su se pojavile od 1999.do danas, jer nije u mirnodobskom duhu.Niko ne kaze da su ti tekstovi osjecanje prikazato kroz tekstove o onome kako narod misli tog vremena o toj organizaciji u ovom smislu o Turcima.
Smešno
Smešno je da zahtevaju zabranu Gorskog vjenca i Peščanika.
Za njih bi bilo najbolje da zatraže zabranu Crnogoraca i Srba.
Тражи се оно што је логично и данас могуће...
Од 2006. Црна Гора је опет суверена држава, што и није нека спектакуларна вест...али спектакуларно је то што је данашња Црна Гора своју државност градила и даље је гради на антицрногорским вредностима и у супротности је са духом оне старе, негдашње и нама свима одвајкада знане Црне Горе.Са том Црном Гором ова данас нема ама баш више никакве везе.Данашња Црна Гора је држава у којој се пориче Његош, у којој се њени лидери и главешине стиде Његоша и свег црногорског бића које је вазда било увезано у српски национални корпус.Зато и јесте могуће да неке мањине с правом и разлогом траже забрану Његоша, јер из централе власти у данашњој Црној Гори у задње две деценије се константно емитују такви сигнали и знакови, да је овај захтев бошњачке мањине постао не само реалан, већ и легитиман.Неће Бошњаци, а нису ни дужни, да Његоша и његово наслеђе чувају више од самих Црногораца, који су Срби и ових данашњих Новоцрногораца.У ЦГ краља Николе никоме на памет не би пало такво што, јер је тај владар емитовао исправну слику о совјој земљи, за разлику од данашњих!.