Дукић: И Дудаковић ускоро пред лицем правде

Бранислав Дукић, председник Удружења логораша РС, изјавио је, након разговора са главним тужиоцем Хашког трибунала Сержом Брамерцом, да је добио обећање да ће у року од шест месеци бити подигнуте оптужнице за ратне злочине у једном броју крајишких општина и да ће Атиф Дудаковић врло брзо бити изведен пред лице правде. Представнице Удружења жена жртава рата Републике Српске предале су Брамерцу и представницима Тужилаштва БиХ списак десетина логора за Србе током рата у БиХ.

Дукић је, како су пренеле бањалучке Независне новине, рекао да ће оптужнице бити против главних осумњичених за Сијековац, Дервенту, Брод, Мркоњић, Добровољачку, Тузланску колону, те 13 крајишких општина.

Како се наводи, Дукић је утврдио и да ће Атиф Дудаковић врло брзо бити доведен пред лице правде.

Бивши официр ЈНА, а касније генерал тзв. Армије БиХ, Дудаковић учествовао је у операцији Олуја, а касније и у офанзивним операцијама којима су велики делови Западне Босне стављени под надзор владиних снага.

Претходно су представнице Удружења жена жртава рата Републике Српске предале су у Сарајеву Брамерцу и представницима Тужилаштва БиХ списак десетина логора за Србе током рата у БиХ, које, како је наведено, до сада никад нико није помињао нити су процесуирани одговорни за злочине у тим логорима, преноси Бета.

 "Списак логора су, на основу сведочења преживелих, сачиниле међународне организације у БиХ, које су их мапирале", изјавила је председница Удружења жена жртава рата РС Божица Живковић Рајилић.

Према њеним речима, списак тих логора није дело српских извора и институција.

"Списак је веома детаљан. Имамо податке за Живинице, Тузлу, Бановиће, Оџак, Брезу, Брод, Бихаћ, Бугојно, Високо, Горажде, Градачац, Грачаницу, Груде, Дервенту, Дувно", рекла је Рајилићева.

Додала је да је Брамерцу и главној тужитељки БиХ Гордани Тадић предочила документ о постојању логора за Србе у 16 градова БиХ, наводећи да до сада ништа није урађено на злостављању Срба током рата на 127 локације.

"То су куће, логори, сабирни центри, фабрике, сале у којима ништа није рађено. Да је само један злочинац, то је 127 људи, а сви знате да злочине не може урадити само један човек. Да је по два, то је 250 људи, а колики је број жртава само Бог зна", указала је Рајилићева.

Упутила је оштре критике на рачун Тужилаштва и Суда БиХ, који, како је навела, не раде ништа да се процесуирају одговорни за ратне злочине над Србима у БиХ.

Брамерц је после сусрета с удружењима породица српских жртава рекао да је сличне састанке имао и јуче с удружењима породица бошњачких и хрватских жртава.

"То су увек најважнији састанци, зато што се ту ради о жртвама и преживелима због којих је основан суд у Хагу и формирана национална стратегија за ратне злочине", рекао је Брамерц.

Навео је да су представници удружења жртава изнели своје критике на рачун правосуђа, посебно када се ради о потрази за несталима.

"Мислим да смо се сви сложили око тога, да је жртва жртва без обзира на њену националност и националност починиоца. Све жртве требају добити једнако поштовање, једнак третман", рекао је Брамерц.

Изразио је наду да ће се и после завршетка рада Хашког трибунала наставити кривично гоњење ратних злочинаца и да ће оно бити врло високо на попису приоритета и у Сарајеву и у БиХ, као и у земљама регије.

"Био сам врло задовољан тиме што су ми се на свим јучерашњим састанцима, као и данас придружили главна тужитељка БиХ Гордана Тадић и њен тим. На свим тим састанцима је била присутна, не само она, него и њених десетак тужилаца, што показује колику важност и преданост она посвећује том питању", рекао је Брамерц.

Коментаришући оптужбе представника удружења српских жртава на рад државног Тужилаштва, Тадићева је навела да има добру сарадњу са свим представницима удружења жртава рата.

"Међутим, како време пролази, све је теже проводити предмете ратних злочина и разумемо фрустрацију жртава рата. Ово што су се појавили нови спискови, могу рећи да се не ради о неким новим списковима, јер Тужилаштво располаже овим евиденцијама и информацијама и ми ћемо у наредном периоду одржати поново састанке и заједно проћи све те предмете и све оно о чему смо разговарали", рекла је Тадић.

Она је рекла да у последње три године, откако ради у Одељењу за ратне злочине, имају једнак однос према сви жртвама, без обзира на националност, као и према осумњиченима и оптуженима за ратне злочине.

Тадићева је навела да, према евиденцијама Тужилаштва БиХ, има више од 300 сложених предмета ратних злочина.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. април 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом