Хан: Озбиљне последице слома споразума из Пржина

Европски комесар за проширење Јоханес Хан и чланови Европског парламента Едвард Кукан, Ричард Ховит и Иво Вајгл упозорили су, након отказивања преговора у Бечу за превазилажење македонске политичке кризе, да би слом споразума из Пржина имао озбиљне последице за ту земљу.

Састанак је требало да помогне земљи да пронађе пут ка напретку у примени споразума из Пржина уз учешће свих потписница споразума, наводи се у саопштењу Јоханеса Хана и тројице чланова ЕП у којем се изражава и жаљење због пропасти преговора, заказаних за сутра.

У саопштењу се додаје да трајни проблеми владавине закона у Скопљу који, како се наводи, подривају споразум из Пржина, морају бити решени без даљег одлагања.

"То се нарочито односи на недавну амнестију председника и хитно захтеваних корака за припрему веродостојних избора, које би могла да призна међународна заједница", наводи се у саопштењу.

Хан, Ховит, Кукан и Вајгл поручили су да ће остати снажно посвећени и бити на располагању политичким странкама, али су нагласили да су оне одговорне за обезбеђивање демократског напретка и напретка у евроатланским интеграцијама.

"Сада је њихов ред да пронађу и дефинишу пут напретка", оценили су они и изразили дубоко жаљење због, како су навели, ретроградних корака који земљу удаљују од пута ка ЕУ.

У саопштењу се истиче да су "у одсуству било каквог даљег напретка, приморани да размотре даље акције за испуњавање јасно постављених услова Европског савета, Европске комисије и Европског парламента".

Такође, одаје се признање изјавама и акцијама цивилног друштва у Македонији и изражава пуна подршка свим мирним напорима за обезбеђивање плурализма и слободе говора које су, како истичу Хан и тројица чланова ЕП, централне вредности у свим европским демократијама.

Портпарол Европске комисије у Бечу раније је саопштио да је пропао покушај да се лидери главних политичких странака у Македонији окупе на разговорима са Ханом у Бечу, како би нашли начин за превазилажење политичке кризе.

Неименовани европски званичник рекао је раније данас да би ЕУ могла да размотри да против македонских политичара, који ометају решење политичке кризе у тој земљи, уведе санкције попут забране путовања и замрзавања имовине.

Дуготрајна криза у Македонији продубљена је прошле недеље након што је председник те земље Ђорђе Иванов аболирао 56 функционера повезаних са скандалом прислушкивања што је наишло на оштре протесте у земљи и иностранству.

Лидер СДСМ Зоран Заев рекао је да неће учествовати у разговорима уколико Иванов не поништи одлуку о амнестији и не одложи изборе заказане за 5. јун.

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ су потврдили учешће, док је албанска ДПА рекла да не зна да ли ће њихова делегација путовати у Беч.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 26. октобар 2024.
13° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи