ЕУ истражује корупцију у Хрватској

Европска антикорупциона канцеларија истражује корупцију у делу хрватских јавних предузећа, пошто је примила писма европских парламентараца у којима је упозорено на корупцију у изградњи путева у Хрватској, бродоградњи и јавним набавкама.

Европска антикорупциона канцеларија истражује корупцију у делу хрватских јавних предузећа, пре свега у "Хрватским аутоцестама", аутопуту Ријека-Загреб и бродоградилиштима.

Истрага је уследила пошто је генерални директор антикорупционе канцеларије примио писма европских парламентараца у којима је упозорено на корупцију у изградњи путева у Хрватској, бродоградњи и јавним набавкама.

Према информацијама које је навео "Јутарњи лист", канцеларији је достављена документација за конкурсе, али и уговори које су "Хрватске аутоцесте" у последњих пет година склопиле с највећим кооперантима, међу којима су најчешће предузећа "Складградња", "Далековод" и "Конструктор".

Парламентарци су упозорили да је реч о фаворизованим компанијама које добијају послове у сумњиво спроведеним конкурсима, али да се те иста предузећа појављују и у пословима с другим подузећима, као што је Хрватска електропривреда.

Истражиоци за Хрватску Патрик Ларкин и Маргарет Хофман ће нарочиту пажњу усмерити према наведеним случајевима јер су они финансирани из Европске банке за обнову и развој.

Европарламентарци истичу да треба истражити везу између хрватског министарства грађевинарства, јавног предузећа "Хрватске аутоцесте" и конзорцијума хрватских грађевинских предузећа које представља Институт грађевинарства Хрватске.

"Посао почиње изигравањем закона о јавној набавци, намештеним конкурсима који су пројектантски, технички, технолошки договорени посебним условима конкурса и прилагођени циљној интересној групи, било компанији, било конзорцијуму, од посебног политичког поверења", кажу парламентарци.

Они истичу да се конкурси који исклизну циљној интересној групи поништавају, па се на наредном конкурсу додељују компанији којој су заправо намењени, а вредност радова се често повећава за више од 30 одсто од реалне вредности, пише "Јутарњи лист".

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 28. септембар 2024.
24° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи