Читај ми!

Годишњица Битке на Козари

Реч геноцид не иде уз народ страдалника који је "на олтар свељудске слободе дао 10.000 дечјих глава", рекао је министар Александар Вулин на Козари приликом обележавања 73 године од те битке у Другом светском рату .

На Козари у Републици Српској је обележено 73 године од тешке битке у Другом светском рату, а церемонији су присуствовали председник РС Милорад Додик и српски министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александар Вулин.

Годишњица је обележена у заједничкој организацији одбора за наговање традиције ослободилачких ратова Републике Српске и Србије, а Вулин је том приликом поручио да реч геноцид не иде уз народ страдалника који је "на олтар свељудске слободе дао 10.000 дечјих глава".

"Некаквим резолуцијама најављује се удар на Републику Српску и српску историју. Тако се и данас прављењем нове лажне, никако утемељене истине, покушава променити стање на Балкану", нагласио је Вулин и додао да Република Српска није настала на геноциду и злочину већ на отпору понављања злочина.

Вулин је навео да Република Српска као гарант Дејтонског споразума жели мир и да Србија неће дозволити да се Република Српска умањи или промени, преноси Танјуг.

"Мир је реч коју смо тражили свих ових година. То је реч на којој Србија дефинише своју политику и у данима који су пред нама Република Српска и Србија ће заједно стајати", рекао је Вулин.

Додао је да ће Срби бити против зла где год се оно појавило. "Тешке су ране народа мог, уместо да их залече, да помогну да заплачу са нама, да нађу мир, кости праведника и мученика ране нам вређају, дају нам имена која не заслужујемо и стављају на страну на којој никада нисмо били", истакао је Вулин.

Вулин је поручио да се ратови из 90-их година не могу разумети без сећања шта се догодило у Другом светском рату ако се не зна дубина Јасеновачких ужаса. "Ове планине су нахраниле јасеновачко зло, зато немојте стављати реч геноцид уз народ Јасеновца и Јадовна", рекао је Вулин.

Битка на Козари започела је у јуну 1942. године, када је 11.000 Немаца, заједно са око 20.000 усташа и домобрана, започело офанзиву на народ и борце Козаре и Поткозарја.

Против надмоћног непријатеља, борило се свега 3.000 партизана, из Другог крајишког одреда. Голоруки народ спасавао се у збеговима. 

У ноћи 3. јула, неке партизанске јединице пробиле су обруч, али пуно народа и бораца није успело да се провуче. Они који нису побијени, одведени су у концентрационе логоре, махом у Јасеновац и Стару Градишку.

Према усташким и немачким документима, у козарачкој офанзиви је заробљено 68.000 људи.
На мести пробоја обруча у југозападном делу Козаре данас се налази споменик назван "Патрија".

Број коментара 7

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 26. јун 2024.
23° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару