Немачка планира да повећа војне издатке на 162 милијарде евра до 2029. године, од чега ће Украјина добити девет милијарди евра током наредне четири године, преноси Блумберг, позивајући се на високог званичника немачке владе.
"Очекује се да ће се годишњи буџет Немачке за одбрану удвостручити на чак 162 милијарде евра у року од четири године, од чега ће Украјина издвајати девет милијарди евра годишње за подршку борби против Русије", навео је извор агенције.
С обзиром на то да су издаци за одбрану тренутно на два одсто БДП-а, нови бројеви наглашавају колико драстично немачки канцелар Фридрих Мерц и министар финансија Ларс Kлингбајл покрећу поновно наоружавање у најмногољуднијој земљи Европске уније, супротно пацифизму који је усађен у њено друштво у периоду после 1945. године, наводи америчка агенција.
Кко оцењује Блумберг, та промена одражава повратак Немачке војном ставу који подсећа на Хладни рат – одговор на комбинацију неумољивих руских напада на Украјину и страха да је посвећеност САД одбрани Европе поколебана под председником Доналдом Трампом.
Владајућа коалиција коју чине Мерцови конзервативци и Kлингбајлови социјалдемократи обећала је да ће вратити економију ка расту након две године контракције и надокнадити деценије недовољног улагања у инфраструктуру и војску.
Према речима Мартина Адемера и Симоне Деле Kјаје из Блумберг економикса, "мере потрошње владе за подршку економској активности у наредним годинама" су очекиване, али "неће бити довољне да у потпуности надокнаде растуће трошкове сервисирања дуга и све већи примарни дефицит".
Немачко настојање да се поново наоружа довешће до тога да се њен годишњи одбрамбени буџет удвостручи на чак 162 милијарде евра (189 милијарди долара) у року од четири године.
Тај годишњи износ требало би да се постигне до 2029. године, знатно пре циља НАТО-а да војни издаци достигну 3,5 одсто бруто домаћег производа до 2035. године, према речима високог владиног званичника.
Да би то урадили, изузели су војне расходе који прелазе један одсто БДП-а од уставног ограничења дуга земље и основали посебан фонд од 500 милијарди евра за изградњу путева, железница, електроенергетских мрежа и школа.
Један од највећих изазова за Берлин биће да се додатни војни буџет заиста исплати с обзиром на акутне застоје у производњи, дуге листе чекања и стална кашњења испорука скупих наруџбина.
Међу потенцијалним куповинама, Немачка разматра до 2.500 оклопних борбених возила "боксер" и 1.000 борбених тенкова "леопард 2" као део заједничких европских напора за стварање нових НАТО бригада, рекли су извори упознати са ситуацијом за Блумберг њуз раније овог месеца.
Наредба коју разматрају министар одбране Борис Писторијус и највиши генерали Бундесвера могла би да вреди чак 25 милијарди евра, рекли су извори.
Редовни буџет за следећу годину укључује нето нови дуг од 89,9 милијарди евра, који ће порасти на 126,9 милијарди евра у 2029. години, наводи се у документу који је објавила влада у Берлину.
Планирано је да кабинет у среду усвоји буџет за следећу годину и средњорочни финансијски план. Након тога биће послати доњем дому парламента на разматрање, пре него што до краја године оду на усвајање у горњем дому – где је заступљено 16 савезних држава.
(Tanjug/Bloomberg)
Коментари