Читај ми!

Партнерски дил САД и Украјине – економски споразум од стратешког значаја

Сједињене Америчке Државе и Украјина потписале су у среду Споразум о економском партнерству који Вашингтону даје приступ украјинским природним ресурсима, ретким минералима који се користе у високој технологији, у замену за успостављање инвестиционог фонда у Украјини. Директор Института за европске студије Слободан Зечевић оцењује да је споразум позитиван за Украјину, док Петар Донић из "Новог трећег пута" каже за РТС да су данас минерали значајнији и од нафте.

Професор Зечевић оцењује да је Украјина задовољнија споразумом са САД и да су добро преговарали.

"Трамп је тврдио да ће да им узме све и да ће да експлоатише, добро су преговарали. Мислим да су се некако извукли и сад ће заједно да улажу у експлоатацију", рекао је Зечевић.

Петар Донић такође наводи да је договор са САД позитиван за Украјину.

"Украјина је, као земља која је нападнута, у врло неповољној позицији. Има доста разрушене инфраструктуре. Као и свака ратна земља треба пуно да уложи како би се вратила на претходно стање. Овај дил је партнерски, као што смо видели, 50-50 одсто у инвестицијама, 50-50 одсто у експлоатацији профита. То није морало тако да се деси, али је врло добро испреговарано", истакао је Донић.

Донић је рекао да је сада Украјина економски везана за Америку, што дугорочно њима може значити и у контексту одбране.

"Трамп је у почетку рекао не, да неће давати никакве војне гаранције. Он има карактеристичан стил комуникације и његова администрација, за разлику од Бајденове, има другачији стил у преговарању и у изношењу своје спољнополитичке стратегије. Иде се са високим улозима, комуницира се неколико порука у паралели, да би се противник заварао. На крају су они постигли неку врсту договора и чак сада Трамп полако заокреће плочу, каже уопште није искључено да ћемо можда и бранити те руднике", навео је Донић.

Поглед уперен у Русију

Зечевић оцењује да Русија сигурно није много задовољна у овој ситуацији.

"Путин је на неки начин бацио рукавицу у лице Западу. Они су ратовали у разним деловима света и добијали наводно те ратове, рушили режиме и моделирали међународне односе. Путин је први председник који је успео да се успротиви, наишли су на један зид. Они су мислили да Украјину укључе у НАТО, евентуално чак и да оборе руски режим, и то им сада није успело. Русија вероватно није задовољна сад у овом тренутку, зато што ипак она губи један добар део Украјине, по овом споразуму", истакао је Зечевић и додао да чека на реакцију Русије у вези са мировним споразумом.

Истичући важност минерала у Украјини, Донић наводи да су они значајнији и од нафте, како их неки људи оцењују.

"Нафта је енергент, има и алтернатива за енергенте, док са друге стране за дигиталну економију, за све што чини модеран свет, а тек ће га чинити у наредним деценијама уз вештачку интелигенцију дају минерали. Те сировине, као што су кобалт, никл, литијум и остали минерали који су неопходни за стварање чипова и батерија, врло су ретке и не налазе се на превише места. У том контексту Кина има 63 одсто глобалног рударења и 85 одсто глобалне прераде. Сви који нису Кина, а то су Запад, Европа, Америка или било који трећи играч, морају да гледају где ће да нађу те сировине. Не за наредне две-три године, него за наредних 20, 30 и 40 година", истакао је Донић.

Цео разговор можете погледати у видео-запису на почетку текста...

петак, 02. мај 2025.
25° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом