Француска и Велика Британија припремају опције за слање мировних снага у Украјину, али је, како кажу, још рано говорити о конкретним детаљима. Генерал Тијери Буркарт из Француске и адмирал Ентони Радакин из Британије рекли су да тренутно разматрају различите опције за будућу мировну мисију.
"Припремамо различите опције, које ће обухватити ваздушне, копнене и поморске снаге", изјавио је генерал Буркарт. Он је додао да је планирани концепт веома широк и да ће бити потребно ангажовати различите војне компоненте.
Буркарт је нагласио да ће се мисија заснивати на томе да се створи сигурно окружење за мир и опоравак Украјине. Међутим, како је додао, још увек је рано говорити о тачним детаљима, јер пре свега треба да се дефинишу услови за мир у Украјини.
"Украјина жели мир. Ми, као војно особље, припремамо опције за различите сценарије, али све ће зависити од тога како ће изгледати услови за мир", рекао је Буркарт. Он је нагласио да Русија мора да заустави агресију како би се мир поново успоставио.
Адмирал Радакин је потврдио да ће мировна мисија укључивати све три војне компоненте: копнене, поморске и ваздушне снаге. Он је додао да ће циљ мисије бити да се Украјини омогући опоравак и развој:
"Желимо да Украјина поново постане мирна земља, где ће људи моћи да живе у сигурном окружењу и развијају економију. Наш циљ је да створимо услове у којима ће грађани Украјине имати поверење у своју будућност", истакао је Радакин.
Буркарт је такође напоменуо да ће се разматрати и могућност потпуне обнове Оружаних снага Украјине, што је важан корак у процесу изградње дугорочне безбедности.
Раније је војни експерт Владислав Селезњев рекао да би мировне снаге могле бити распоређене у Украјини након завршетка рата, али није јасно под којом заставом ће деловати.
Колумниста Блумберга, Марк Чемпион, сматра да Европа сама неће бити у могућности да пошаље мировне снаге без помоћи Сједињених Америчких Држава. Он је поставио питање како би једна или две европске бригаде у Лавову могле бити ефикасне ако не буду имале подршку других великих сила.
(Унијан)
Коментари